KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen panele Fakülte Dekanları, KSÜ personeli ile öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Moderatörlüğünü İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Temiz’in yaptığı panelde İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. M. Metin Köse ve Doç. Dr. İlker Akgönen Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ahmet Özbek ve Dr. Öğr. Üyesi Alican Kop panelist olarak yer aldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Hüseyin Temiz “Ülkemizin önemli bir bölümü fay hatları ile çevrili. Yakın tarihimize baktığımızda 1939 Erzincan Depremi, 1999 Marmara depremi ve 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri bizlere depremlere karşı ne kadar duyarlı olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmaktadır. Bundan dolayı Mühendislik Mimarlık Fakültesi olarak özellikle 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen depremlerin ardından öğretim üyelerimizin sahadan toplamış oldukları verileri ve bilimsel çalışmaları bir araya getirerek inşaat ve jeoloji alanında yapılacak çalışmalara katkı sağlamak istedik. Bu sayede uzun bir zaman bu alanda çalışma yapacak bilim insanlarına ve yerel yönetimlere kaynaklık edeceğini düşündüğümüz bilimsel bilgileri buradan paylaşma fırsatı yakalayacağız.” dedi.

Panelin açılış konuşmasının ardından panelistlerin sunumuna geçildi. İlk sunumu gerçekleştiren Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Alican Kop, 6 Şubat’ta meydana gelen depremin habercisi olan artçı depremlerden ve depremin meydana geliş şekli ile tetiklemiş olduğu faylardan bahsettiği konuşmasında Kahramanmaraş’ın genel depremselliğine dair önemli bilgiler verdi.

Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Özbek ise “Yer Seçimi ve Karşılaşılan Sorunlar” başlığı altında yapmış olduğu sunumunda depremlerin ardından fay hattı geçen ve yapılaşmaya müsait olmayan alanların terkedilmesi gerektiğini aksi halde nasıl bir yıkımın meydana geldiğini şehrin geçmişine ait harita ve hava fotoğrafları eşliğinde dinleyiciler ile paylaştı.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Akgönen ise ‘Kahramanmaraş Merkezli Depremlerin İnşaat Mühendisliği Yönüyle Ele alınması’ başlıklı sunumunda deprem yönetmeliklerine uygun olmayan yapıların depremden nasıl zarar aldığına ve çok katlı binalarda yapılan yanlış mühendislik uygulamalarına ilişkin saha çalışmalarından örnekler paylaştı.

Kahramanmaraş'ta Göçerler, Yaylalarda Üretime Başladı Kahramanmaraş'ta Göçerler, Yaylalarda Üretime Başladı

İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Metin Köse ise depremlerde yapıların genel titreşim periyotları ile yanlış mühendislik uygulamalarının neden olduğu zararlara ilişkin bilgiler verdi.

Panelistlerin sunumlarının ardından soru-cevap olarak devam eden panel günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Muhabir: SEFA BAŞER