KOLESTEROL KONUSSUNDA BİLİNÇLENME VE TEDAVİDE BİREYSEL YAKLAŞIM

Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nden Uzman Doçent, Kardiyoloji Uzmanı Gökhan Alıcı, kolesterol konusunda bilgi kirliliği yaşandığını ve hastaların yanlış bilgilere dayanarak tedaviyi reddetme eğiliminde olduğunu belirtiyor.

Kolesterol: Doğal Ama Riskli

Dr. Alıcı, kolesterolün vücut için gerekli bir yapı taşı olduğunu ancak yüksek seviyelerde olmasının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurguluyor.

Kolesterol ve Kalp Sağlığı

Sağlık müdüründen toz taşınımı uyarısı Sağlık müdüründen toz taşınımı uyarısı

Yüksek kolesterolün kalp damar hastalıkları ile ilişkisinin bilimsel olarak kanıtlandığını dile getiren Dr. Alıcı, tedavi edilmeyen kolesterol yüksekliğinin kalp krizi ve felç riskini artırdığını belirtiyor.

Bireyselleştirilmiş Değerlendirme

Dr. Alıcı, kolesterol test sonuçlarının kişiye özel değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Herkes için aynı referans değerlerin geçerli olmadığını ve hastanın genel sağlık durumu, yaş ve cinsiyet gibi faktörlerin dikkate alınması gerektiğini belirtiyor.

Kolesterol İlacı Kullanımı

Kolesterol tedavisinin bireysel bir süreç olduğunu ve mevcut hastalıklar, risk durumu ve kolesterol seviyelerine göre farklılık gösterdiğini belirten Dr. Alıcı, hastaların kolesterol ilaçlarını kullanma konusunda bilinçlenmeleri gerektiğini ifade ediyor. Ancak, yanlış bilgiler yüzünden hastaların ilaç kullanımını reddettiklerini ve bu konuda bilimsel gerçeklere uygun bir yaklaşımın önemine dikkat çekiyor.

Sağlık alanında doğru bilgiye ulaşmanın önemi üzerine de vurgu yapan Dr. Alıcı, uzman olmayan kişilerin sağlık konularında verdiği bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Muhabir: YAVUZ NALBANTBAŞI