Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye'de barış iklimi için çabalıyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye'de barış iklimi için çabalıyoruz
Büyükelçi Kastratovic Ev Sahipliğinde Görkemli Resepsiyon
Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratovic’in ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, birçok büyükelçi ve diplomat katıldı. Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) adına resepsiyonda Yaygın Medya Meclis Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İşbirlikleri Danışmanı Dr. Esra Öztürk yer aldı.
145 Yıllık Diplomatik Geçmiş
Resepsiyonda konuşan Büyükelçi Kastratovic, Karadağ’ın ekonomik büyüme oranı ve turizm potansiyelinin altını çizdi. Türkiye ile Karadağ arasındaki dostluk ve işbirliğine dikkat çeken Kastratovic, “Karadağ’ın 1879’da İstanbul’da diplomatik misyonunu açtığını belirterek, bu yıl Karadağ Prensliği ile Osmanlı İmparatorluğu arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 145’inci yılını kutluyoruz” dedi. Ayrıca, 2023 yılında Karadağ’ın Avrupa’daki en yüksek ekonomik büyüme oranına sahip olduğunu ve dünyanın en hızlı büyüyen beşinci turizm rotası ilan edildiğini vurguladı.
Bakan Ersoy’dan TİKA’nın Karadağ’daki Faaliyetlerine Övgü
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Karadağ’daki faaliyetlerinin ikili ilişkilere katkısını vurguladı. “TİKA, açılışından bu yana Karadağ’da toplam değeri 25 milyon avroyu aşan 450’nin üzerinde proje ve faaliyet gerçekleştirmiştir. Ülkelerimizin ortak çıkarları doğrultusunda daha fazlasını yapabileceğine inanıyor, her düzeyde yakın temaslar kurulmasını arzuluyoruz” dedi.
KGK’dan İki Ülke Medya İlişkilerine Katkı
Dr. Esra Öztürk, Karadağ Büyükelçisi Perisa Kastratovic’e KGK adına tebriklerini iletti ve iki ülkenin medya ilişkilerini iyileştirmek için girişimlerde bulunacaklarını belirtti. Ayrıca, resepsiyonda Cibuti Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdillahi, Kosta Rika Büyükelçisi Gustavo Campos Fallas, Brezilya Büyükelçisi Carlos Martins Ceglia, Hollanda Büyükelçisi Joep Wijnands ve Lübnan Büyükelçisi Ghassan Muallim ile temaslarda bulundu. Dünyada temsilcisi bulunan ülke sayısını 76’ya çıkaran KGK’nın, yakında Karadağ’a da temsilci ataması bekleniyor.
Karadağ Devlet Günü resepsiyonu, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğini pekiştiren önemli bir etkinlik olarak dikkat çekti.592Fcb6B 786A 46A4 Bc2C C92864544F7B
Muhabir: MELİHA KÜÇÜKÖNDER