Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesi köklü ve alanlı mahalle sınırları içerisinde yer alan, kuş uçmaz kervan geçmez bölgenin adeta görseli haline gelen ve dev yapısı ve yosunlu haliyle görenleri kendisine hayran bırakan porsuk ağaçlarının koruma altına alınmasını talep eden köylüler, ayrıca bölgede çok sayıda yıkılmış yaşlı ağaçların olduğunu zikrederek bu ağaçların da orman bölge Müdürlüğü tarafından kaldırılmasını ve ekonomiye kazandırılmasını ifade ettiler.


Daha önce Doğa Koruma ekipleri ve fotoğraf sanatçıları, muazzam güzellikteki dev porsuk ağaçlarını keşfetmek üzere bir araya gelmişlerdi. Kahramanmaraş Dağcılık Arama Kurtarma Araştırma ekipleri (KADAK) ve fotoğraf sanatçıları, kentin en sarp dağlarında yer alan yaklaşık 2500 yıllık porsuk ağaçlarını ziyaret ederek, bölgeyi büyüleyici bir şekilde belgelemişlerdi. Bölgede yer alan ve yaşının 3.500 olduğu iddia edilen diğer porsuk ağaçlarının da Çevre ve Şehircilik ve iklim değişikliği Bakanlığı tarafından koruma altına alınarak tescillenmesini talep eden vatandaşlar, bu ulu ve görkemli ağaçların gelecek kuşaklara da aktarılması için koruma altına alınmasının elzem olduğunu söylediler.


Konuyla ilgili Çevre Şehircilik ve iklim değişikliği Müdürlüğü ile doğa koruma ve milli parklar şube müdürlüğünün ne yapacağı merak konusu oldu.

Başkan adayı Can “Makam sarhoşluğuyla şehrin eksiklerini görmüyorlar” Başkan adayı Can “Makam sarhoşluğuyla şehrin eksiklerini görmüyorlar”

Editör: ATİLLA ŞAKACI