Kahramanmaraş Deprem Davalarında Bir İlk: Belediye Görevlileri Yargılanacak! Kahramanmaraş Deprem Davalarında Bir İlk: Belediye Görevlileri Yargılanacak!
Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Haziran ayı güvenlik bilgilendirme toplantısında il genelinde gerçekleşen asayiş olayları ve operasyonlar hakkında bilgi verdi.
Terörle Mücadele Operasyonları
Vali Ünlüer, İl Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü tarafından terör örgütlerine yönelik haziran ayında 19 operasyon gerçekleştirildiğini belirtti. Bu operasyonlarda 25 şahıs hakkında adli işlem başlatılmış, 18 şahıs gözaltına alınmış ve 5 şahıs tutuklanmıştır.
Asayiş Olayları
Kahramanmaraş genelinde haziran ayında 3015 asayiş olayı meydana gelmiş ve bu olaylarda 2875 şahıs yakalanmıştır. Kişilere karşı işlenen 1446 olayın aydınlatma oranı yüzde 97 olarak belirtilirken, mal varlığına karşı işlenen 484 suçun aydınlatma oranı yüzde 66 olarak kaydedildi. Millete ve devlete karşı işlenen 33 olayın ise tamamı aydınlatıldı.
Narkotik Operasyonları
Narkotik suçlar kapsamında haziran ayında 351 operasyon gerçekleştirilmiş ve 394 şahıs gözaltına alınmıştır. Bu operasyonlarda 24 şahıs tutuklanmış, 5 şahısa ise adli kontrol uygulanmıştır. Operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu maddeler arasında 405 gram esrar, 443 gram bonzai, 22 gram eroin, 359 adet extasi ve 965 kök Hint keneviri bulunmaktadır.
Organize Suçlarla Mücadele
Organize suçlarla mücadele kapsamında haziran ayında 2 operasyon gerçekleştirilmiş, 20 şahıs gözaltına alınmış ve 19 şahıs tutuklanmıştır. Bu operasyonlarda ayrıca 24 tabanca ve 44 tüfek ele geçirilmiştir.
Mali ve Ekonomik Suçlar
Mali ve ekonomik suçlarla ilgili haziran ayında 11 operasyon gerçekleştirilmiş ve 31 şahıs hakkında işlem yapılmıştır. Bu operasyonlarda 4 sahte belge ele geçirilmiştir.
Kaçakçılık ve Göçmen Kaçakçılığı
Kaçakçılık ile mücadele alanında haziran ayında 11 operasyon yapılmış ve 12 şahıs gözaltına alınmış, bir şahsa işlem yapılmıştır. Bu operasyonlarda 8224 adet kaçak sigara, 310000 makaron, 70000 elektronik sigara, 60 pro, 20 tarihi eser ve 7 cep telefonu ele geçirilmiştir. Göçmen kaçakçılığına yönelik haziran ayında 107 operasyon gerçekleştirilmiş, 5 şahıs gözaltına alınmış ve 76 düzensiz göçmen sınır dışı edilmiştir.
Trafik Kazaları ve Denetimleri
Haziran ayında Kahramanmaraş genelinde 3 ölümlü ve 436 yaralanmalı trafik kazası meydana gelmiştir. Jandarma ve emniyet sorumluluk bölgesinde 196.196 araç kontrol edilmiş, 730 araç trafikten men edilmiş ve 372 sürücü belgesine el konulmuştur.
Vali Ünlüer, güvenlik güçlerinin Kahramanmaraş’ın huzur ve güvenliği için gece gündüz demeden çalıştığını vurgulayarak, "Amacımız siz kıymetli vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşamasını sağlamak. Suç işleyenlere ve halkımızın huzurunu bozanlara göz açtırmayacağız" dedi.
Muhabir: MURAT KUŞCU