Kahramanmaraş'ta 15 Temmuz'un 8. Yılı Çeşitli Etkinliklerle Anılacak Kahramanmaraş'ta 15 Temmuz'un 8. Yılı Çeşitli Etkinliklerle Anılacak
Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde sağlık çalışanları ve yöneticileri ile bir araya gelen Memişoğlu, deprem sonrası sağlık yatırımları ve durum hakkında detaylı bilgi aldı. İl Sağlık Müdürü, başhekimler ve hastane müdürleri ile gerçekleştirdiği toplantıda, Kahramanmaraş'ın sağlık hizmetlerindeki gelişimini değerlendirdi.
Sağlık Hizmetlerinde Gelişim
Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Bakan Memişoğlu, 6 Şubat depremi sonrası Kahramanmaraş'a yaptığı ilk saha ziyaretinde sağlık hizmetlerindeki mevcut durum ve gelecekteki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti. "53'üncü Sağlık Bakanı olduktan sonra ilk saha ziyaretimizi deprem merkezi olan Kahramanmaraş'a yaptık. Deprem öncesindeki yatak kapasitesine 2024 sonunda tekrar ulaşacağız. Aktif olarak inşaatı devam eden 5 hastanemizin inşaatlarını 2024 sonu itibariyle tamamlamayı planlıyoruz. Modern yapılarla Kahramanmaraş'ta sağlık hizmetleri sürdürülebilir hale gelecek," dedi.
Türkiye Geneli Sağlık Yatırımları
Son 20 yılda Türkiye genelinde yapılan sağlık yatırımlarına değinen Bakan Memişoğlu, sağlık sisteminin geldiği ileri noktayı vurguladı. "Sayın Cumhurbaşkanımızın hayalimiz dediği şehir hastaneleri süreci ihale aşamasına geldi. Covid ve deprem süreçlerinde yapılan sağlık yatırımlarının başarısını gördük. Gelişmiş ülkelerde sağlık sistemlerinin çöktüğü bir dönemde, Cumhurbaşkanımızın liderlik ettiği sağlıkta dönüşüm programı ile 20 yıllık hazırlık sonucunda büyük başarı elde ettik," ifadelerini kullandı.
1-463Sağlık Sisteminin Başarısı
Memişoğlu, Covid-19 pandemisi ve depremler gibi zorlu süreçlerde Türkiye'nin sağlık altyapısının ve sağlık çalışanlarının gösterdiği başarıyı vurguladı. "Bu başarı dünya tarafından da takdir ve imrenilerek izlendi. Sağlık çalışanlarımızın fedakarlıkları ve güçlü sağlık altyapımız sayesinde bu zorlu süreçleri başarıyla atlattık," diyerek konuşmasını tamamladı.
Gelecek Planları
Bakan Memişoğlu, Kahramanmaraş'taki hastane inşaatlarının 2024 sonu itibariyle tamamlanacağını ve modern sağlık yapılarının hizmete gireceğini belirtti. Sağlık hizmetlerinin sürdürülebilir hale geleceği Kahramanmaraş'ta, vatandaşların daha iyi koşullarda sağlık hizmeti alacağına vurgu yaptı.
Muhabir: MURAT KUŞCU