UNESCO Onayıyla Türkiye'nin Yaratıcı Şehirleri Arasında
UNESCO'nun son açıklaması, Kahramanmaraş'ın yanı sıra 18 şehrin, edebiyat, tasarım, gastronomi, zanaat ve halk sanatları, müzik ve film gibi çeşitli kategorilerdeki yaratıcı birikimleriyle dikkat çeken 'Yaratıcı Şehirler' listesine dahil olduğunu duyurdu.
Kahramanmaraş'ın Edebiyat Başarısı
Özellikle 2021 yılında edebiyat alanındaki başarılarıyla öne çıkan Kahramanmaraş, UNESCO'nun bu seçkin listesindeki yerini hak etti. Türkiye'nin diğer yaratıcı şehirleri arasında İstanbul, Bursa, Kütahya, Balıkesir, İzmir, Afyonkarahisar, Konya, Antalya, Kırşehir, Nevşehir, Tokat, Sivas, Kayseri, Adana, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, ve Diyarbakır gibi şehirler, farklı kategorilerdeki yaratıcılıklarıyla öne çıktı.
Zengin Türk Kültürü UNESCO Listesinde
UNESCO'nun belirlediği listede, İstanbul'un tasarım kategorisinde 2017 yılında, Bursa'nın zanaat ve halk sanatları kategorisinde 2021 yılında, Balıkesir'in gastronomi kategorisinde 2021 yılında, İzmir'in edebiyat kategorisinde 2023 yılında ve tasarım kategorisinde 2021 yılında yer aldığı görülüyor. Türkiye'nin zengin kültürel dokusunu yansıtan diğer şehirlerin de farklı yıllar ve çeşitli kategorilerdeki başarıları, ülkemizin kültürel çeşitliliğini ortaya koyuyor.