KSÜ’de 6 Şubat Kahramanmaraş Afet Sempozyumu KSÜ’de 6 Şubat Kahramanmaraş Afet Sempozyumu
Kahramanmaraş'ta Depremde Yıkılan Penta Park Sitesi İle İlgili Soruşturma Tamamlandı
Olayın Ardındaki Gelişmeler
6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremde 115 kişinin hayatını kaybettiği Penta Park Sitesi ile ilgili yürütülen soruşturma sona erdi. Şehit Abdullah Çavuş Mahallesi'nde bulunan ve şehrin en prestijli konutlarından biri olarak bilinen 3 bloklu Penta Park Sitesi'nin yıkılması, Türkiye gündemini uzun süre meşgul etmişti.
İddianame ve Suçlamalar
Soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianamede, müteahhitler Mesut Başkır (77), kardeşi Metin Başkır (61) ve Statik Proje müellifi Özcan Çakmak (60) hakkında 'Bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma' suçundan 22,5'ar yıla kadar hapis cezası talep edildi. Zanlılardan Mesut Başkır ile Özcan Çakmak tutuklanırken, Metin Başkır serbest bırakıldı.
İddianame Detayları ve Davanın İlerleyişi
Davanın ilk duruşması, 12 Ağustos'ta Kahramanmaraş 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. İddianamede yer alan incelemelerde, sitenin inşaatında projeye uygun olmayan malzemelerin kullanıldığı, betonarme donatı miktarının eksik olduğu, kolon ve kirişlerin dayanım değerlerinin yetersiz olduğu ve deprem etkilerinin dikkate alınmadığı tespit edildi.
Sonuç ve Beklentiler
Kahramanmaraş'ta depremde yıkılan Penta Park Sitesi davası, Türkiye'nin inşaat sektörü ve deprem güvenliği konularında bir dönüm noktası olabilir. İddianamenin kabul edilmesiyle birlikte, davanın sonuçlanması merakla bekleniyor ve bu durum, benzer projelerde titizlikle güvenlik önlemlerinin alınmasının önemini vurgulayabilir.
Kaynak: https://haber.com/gundem/kahramanmarasta-depremde-yikilan-penta-park-sitesi-ile-ilgili-iddianame-haz