Adana'da sınav heyecanı değil sıcak uyutmadı Adana'da sınav heyecanı değil sıcak uyutmadı
Meslek Eğitimi ve Geleceğe Yönelik Planlar
Başkan Kuybu, gençlerin geleceğe yönelik planlar yapmaları gerektiğini ve hangi mesleğin kendilerine uygun olduğunu bilinçli bir şekilde değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı. Ülke ekonomisine katkı sağlamak ve kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri canlandırmak için çırak yetiştirmenin önemine dikkat çeken Kuybu, başarılı ilköğretim mezunu gençlerin esnaflık, sanayi, bilişim ve hizmet sektörlerinde eleman olarak yetişmeleri gerektiğini belirtti.
Çıraklık Eğitimi ve Meslek Liseleri
Ahmet Kuybu, olanakları kısıtlı olan gençlerin meslek liselerine yönlendirilmesi gerektiğini savundu. Bu gençlere staj imkanı sağlanarak bilgi, beceri ve yeterliliklerinin artırılmasının önemine değinen Kuybu, ekonominin nitelikli teknik elemanlara duyduğu ihtiyacı karşılamak için meslek eğitiminin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Başkan Kuybu, üniversite mezunu olan ancak istihdamda yer alamayan gençlerin sayısının ülke genelinde artış gösterdiğine dikkat çekti. Bu durumun, eğitim sisteminin ve meslek yönlendirmelerinin gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koyduğunu belirten Kuybu, 4+4+4 eğitim sisteminin değişmesi gerektiğini vurguladı.
Ahmet Kuybu, gençlerin meslek edinmeleri konusunda ailelerin ve eğitim kurumlarının üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini ifade ederek, meslek liseleri ve çıraklık eğitim merkezlerinin desteklenmesi çağrısında bulundu.
Muhabir: SEFA BAŞER