Aşırı sıcak ve nemli havaların özellikle kalp, damar, hipertansiyon ve kalp yetersizliği sorunu olan kişiler için risk taşıdığına dikkat çeken uzmanlar, zorunlu olunmadıkça güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkılmamasını tavsiye ediyor. Kahramanmaraş Özel Sular Akademi  Hastanesi Dr. Selahaddin Can Kahramanmaraş’ta Bugün gazetesine özel açıklamalar yaparak  vatandaşlara sıcak yaz günlerinde yapmaları gerekenler ve yapmamaları gerekenler konusunda uyarılarda bulundu.

Ekran Görüntüsü 2024 06 07 150758Kahramanmaraş Özel Sular Akademi Hastanesi doktorlarından Selahaddin Can, sıcak yaz günlerinde yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Dr. Selahaddin Can, artan sıcaklıklarla birlikte hastane vakalarında da artış yaşandığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: "Mevsim sıcaklıklarının artmasıyla birlikte özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar (kalp hastaları, beyin kanaması riski taşıyanlar, KOAH hastaları) bu havalarda dikkatli olmalı. Özellikle saat 10.00 ile 16.00 arasında dışarı çıkmamalarını öneriyorum."

Sıvı Tüketimine Dikkat

Dr. Can, aşırı sıcakların sıvı kaybına yol açtığını ve bu nedenle günlük en az 3 litre sıvı tüketilmesi gerektiğini vurguladı. "Sıvı kaybını yerine koymak için yeterli miktarda su içilmeli, tuzlu ve aşırı şekerli içeceklerden kaçınılmalıdır. Aşırı tuz tüketimi böbreklere zarar verebilir, bu nedenle dikkat edilmelidir."

Hijyen ve Sağlık Önlemleri

Aşırı sıcak havalarda hijyenin önemine de değinen Dr. Can, şu uyarılarda bulundu: "Sıcak havalarda ishal vakaları sıkça görülüyor, genellikle viral kökenli oluyorlar. Hijyenimize dikkat etmeliyiz. İshal ve kusma belirtileri olduğunda, özellikle çocuk ve yaşlılarda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Güneşe çıkmadan önce güneş kremleri ve koruyucular kullanarak cildimizi korumalıyız."

Kalp hastalığının “gizlisi saklısı” yok, ihmal var Kalp hastalığının “gizlisi saklısı” yok, ihmal var

Sağlıklı Beslenme ve Kurban Bayramı Uyarısı

Dr. Can, sıcak havalarda beslenmenin önemine de değindi: "Taze meyve suları, soda ve soğuk limonata gibi içecekler tercih edilmeli. Aşırı tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Besin olarak dört yapraklı yonca modeline uygun beslenmeli ve üç ana öğün atlanmamalıdır. Kurban Bayramı yaklaşırken, kurban etlerini bir gün bekletip öyle tüketmek hijyen açısından önemlidir. Havuz ve denizlerde de hijyene dikkat edilmelidir."

İyi Bir Yaz Tatili İçin Tavsiyeler

Dr. Can, yaz tatili için de önerilerde bulundu: "Yanınızda mutlaka güneş kremleri bulundurun. İyi bir yaz tatili için sıcak havalarda çarpılmadan, sağlıklı bir şekilde tatilinizi geçirmenizi diliyorum."

Muhabir: MURAT KUŞCU