Medline Adana Hastanesi'nden Uzman Klinik Psikolog Fulda Karaçiçek, günümüzde kadınların sık sık yaşadığı koşturmaca içinde daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak önerilerde bulundu. İşte Karaçiçek'in kadınlara yönelik 7 önerisi:

Kendinize Şartsız Değer Verin

Karaçiçek, kişinin kendi değerini dışarıda aramaması gerektiğini vurgulayarak, şartlara bağlı olmadan kendine değer vermenin önemini belirtti. Kendine şartsız değer vermenin, özgüveni artırarak pozitif bir yaşamı desteklediğini ifade etti.

Kendinizle Yüzleşin

Uzman Psikolog, kişinin güçlü ve zayıf yönleriyle cesurca yüzleşmesinin önemini vurguladı. Kendini tanımanın ve kabul etmenin kişinin kendini sevmesi ve huzurlu bir gelecek için temel olduğunu belirtti.

Kalp kontrolünü ihmal etmeyin! Kalp kontrolünü ihmal etmeyin!

Mükemmeliyetçilik Duygusuna Dur De!

Karaçiçek, kusursuzluk arayışının kişiyi endişeli ve gergin hissettirebileceğini söyleyerek, kişinin kendini her anlamda mükemmele ulaşmaya zorlamak yerine yeterince çaba göstermeyi öğrenmesi gerektiğini ifade etti.

İlişkiyi Hayatınızın Merkezine Koymayın

Uzman Psikolog, ilişkinin kişinin hayatındaki tek odak noktası olmasının bağımlılık yaratabileceğini belirterek, kişinin kendi gelişimine odaklanması gerektiğini vurguladı. İlişkideki dengeyi korumanın önemini vurguladı.

Suçu Hep Kendinizde Aramayın

Karaçiçek, aldatma gibi durumlarda suçu sadece kendinizde aramanın yanlış olduğunu belirterek, olayları objektif bir şekilde değerlendirmenin önemine dikkat çekti. Aldatma gibi durumlarla başa çıkmak için sağlıklı bir yaklaşım geliştirmenin önemini vurguladı.

Kadın Arkadaşlarınıza Vakit Ayırın

Uzman Psikolog, kadınlar arasındaki dayanışmanın önemine vurgu yaparak, gerçek kadın dostlarının destekleyici olduğunu belirtti. Benzer deneyimleri paylaşmanın ve birbirlerine destek olmanın önemini vurguladı.

Bedensel Değişimlere Hazır Olun

Karaçiçek, bedensel değişimlere hazır olmanın önemini vurgulayarak, yaşla birlikte bedensel değişimlerin doğal olduğunu söyledi. Menopoz gibi yaşam dönemlerine hazırlıklı olmanın ve basit yaşam tarzı değişikliklerinin önemini belirtti.

Muhabir: YAVUZ NALBANTBAŞI