Resmi Gazete'de bugün 1 Mart 2024 Resmi Gazete kararları Resmi Gazete'de bugün neler var? Resmi Gazete'de bugün 1 Mart 2024 Resmi Gazete kararları Resmi Gazete'de bugün neler var?

Turhan Çömez: Doktor ve Siyasetçi

1965 Yılında Hayata Gözlerini Açtı

Turhan Çömez, Türk doktor ve siyasetçi olarak bilinir. 22 Ekim 1965'te dünyaya gelmiştir. İstanbul Tıp Fakültesi mezunu olan Çömez, uzun yıllar sağlık sektöründe çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Hekimlik Kariyeri ve Siyasi Hayatı

Erzurum 1 Nolu Sağlık Ocağı'nda Koruyucu ve Halk Sağlığı Hekimliği, Bandırma Devlet Hastanesi'nde Acil Birim Hekimliği, Vakıf Gureba Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanlığı gibi önemli pozisyonlarda görev almıştır. Siyasi arenada ise AK Parti'de Balıkesir Milletvekilliği gibi etkili görevlerde bulunmuştur.

Parti İçi Çıkışları ve Disiplin Süreci

Turhan Çömez, AK Parti içerisindeki çıkışlarıyla dikkat çekmiştir. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a yönelttiği eleştiriler ve bazı uygulamalara ilişkin sorular nedeniyle disiplin kuruluna sevk edilmiş ve partiden ihraç edilmiştir.

Ergenekon Soruşturması ve İngiltere Süreci

Ergenekon soruşturması kapsamında hakkında yakalama emri çıkarılan Çömez, İngiltere'de dil eğitimi gördüğü için bu süreçte yakalanamamıştır. İngiltere'de siyasi sığınma talebinde bulunarak iltica statüsü almış ve doktorluk diplomasını burada tamamlamıştır.

Başarıları ve Ödüller

Çömez, İngiltere'de yaptığı çalışmalarla ülkenin en başarılı göçmenleri arasında gösterilmiş, Lordlar Kamarası'nda en başarılı hekim ödülüne layık görülmüştür.

İYİ Parti'ye Katılımı ve Sonraki Görevleri

Ergenekon davasında beraat etmesinin ardından Türkiye'ye dönen Çömez, 2022 yılında İYİ Parti'ye katılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 22. ve 28. Dönemde Balıkesir Milletvekili olarak görev almıştır. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyesi olarak çalışmalara katılmıştır.

Editör: SEVİLAY YUMUŞAK