Kasımpaşa - Hull City Maçı Canlı İzle Taraftarium, İdman TV, Taraftarium24, Justin TV Maç İzleme Linki Kasımpaşa - Hull City Maçı Canlı İzle Taraftarium, İdman TV, Taraftarium24, Justin TV Maç İzleme Linki
14. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Sonuçlandı
İran’da gerçekleştirilen 14. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde, hiçbir adayın yüzde 50’yi geçememesi nedeniyle seçim ikinci tura kaldı. İkinci turda reformist aday Mesud Pezeşkiyan, muhafazakar rakibi Said Celili’yi geride bırakarak İran’ın yeni cumhurbaşkanı oldu. Bu sonuçların ardından Mesud Pezeşkiyan’ın kim olduğu merak konusu haline geldi.
Mesud Pezeşkiyan, 29 Eylül 1954’te Mahabad kentinde doğdu. İranlı Türk bir ailenin çocuğu olan Pezeşkiyan, Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İran-Irak savaşı sırasında hem muharip hem de doktor olarak görev yaptı. 1985 yılında pratisyenlik kursunu tamamladıktan sonra, Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde genel cerrahi ihtisasını yaptı ve 1993 yılında kalp cerrahisi yan dal uzmanı oldu. Pezeşkiyan, 1994-1999 yılları arasında Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.
Siyasi Kariyeri
Pezeşkiyan’ın siyasi hayatı, 1997 yılında eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak atanmasıyla başladı. 2001 yılında Sağlık Bakanı oldu ve 2005 yılına kadar bu görevde kaldı. 2008’deki Genel Seçimlerde Tebriz Milletvekili olarak Meclise giren Pezeşkiyan, bu tarihten itibaren beş dönem boyunca Tebriz’i temsil etti. 2016’da İran Meclis Başkan Yardımcısı olarak dört yıl görev yaptı.
2013’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylık başvurusu yapmasına rağmen adaylığını geri çeken Pezeşkiyan, 2021 seçimlerinde Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından adaylığı reddedildi. 1 Mart'ta yapılan Milletvekili Seçimlerinde Tebriz'den birinci sırada meclise giren Pezeşkiyan, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin hayatını kaybetmesi sonrasında öne alınan cumhurbaşkanlığı seçimi için reformistlerin tek adayı olarak yarıştı.
Pezeşkiyan'ın Destekçileri ve Vaatleri
Eski Cumhurbaşkanları Muhammed Hatemi ve Hasan Ruhani ile eski Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in desteğini alan Pezeşkiyan, seçim kampanyalarında ülkedeki etnik ve mezhebi ayrımcılık ile zorunlu başörtüsü sorunlarına vurgu yaptı. Ayrıca ekonomi ve adalet konusundaki sorunları çözme vaadinde bulundu.
Mesud Pezeşkiyan’ın Biyografisi
 • Doğum Tarihi: 29 Eylül 1954
 • Doğum Yeri: Mahabad, İran
 • Eğitim: Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • Mesleği: Kalp Cerrahı
 • Siyasi Görevler:
  • Sağlık Bakanı Yardımcısı (1997)
  • Sağlık Bakanı (2001-2005)
  • Tebriz Milletvekili (2008’den itibaren beş dönem)
  • İran Meclis Başkan Yardımcısı (2016-2020)
Pezeşkiyan’ın bu seçim zaferi, İran’daki reformist hareketin güçlü bir temsilcisi olarak ülkenin geleceğinde önemli bir rol oynayacağını gösteriyor.
Editör: SEVİLAY YUMUŞAK