ABD'deki binlerce halı meraklısının gözü bu tarlada ABD'deki binlerce halı meraklısının gözü bu tarlada
Başvuru Koşulları
 1. Türk Vatandaşı ve Erkek Olmak: Başvuran adayların Türk vatandaşı olması ve erkek olması gerekmektedir.
 2. Eğitim Seviyesi: En az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekmektedir.
 3. Yaş Sınırı: 01 Ocak 1997 ve sonrasında doğmuş olanlar, 2024 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını geçmemiş olmalıdır.
 4. Askerlik Durumu: Askerlik görevini yükümlü erbaş/er veya sözleşmeli erbaş/er olarak yapmış veya yapmakta olanlar başvurabilir.
 5. Sözleşmeli Erbaş ve Erler İçin Yaş Sınırı: Başvuru tarihleri içerisinde en az üç yıl görev yapmış ve müteakip sözleşme süreleri içinde olanlar için 01 Ocak 1995 ve sonrasında doğmuş olanlar, 2024 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 29 yaşını geçmemiş olmalıdır.
 6. Terhis Süresi: Askerlik hizmetini yapmış adaylar için, terhis üzerinden 5 yıldan fazla süre geçmemiş olmalıdır (03 Haziran 2019 tarihi ve sonrasında terhis olanlar).
 7. Uygun Nitelik Belgesi: Askerlik hizmetini sürdüren adaylar için uygun nitelik belgesi almak gerekmektedir.
 8. Başarı Koşulları: Yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri (yüzme dahil), uygulamalı sınavlar ve mülakat sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Ayrıca Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından belirlenen kontenjana girmek gerekmektedir.
 9. Sağlık Raporu: Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sevk edilecek hastanelerden "Uzman Erbaş Olur" (Komando sağlık yeteneklerini karşılayan) kararlı sağlık raporu almak gerekmektedir.
 10. Güvenlik Soruşturması: Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmalıdır.
 11. Askeri İlişki Durumu: Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak ve Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında daha önce subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak gerekmektedir.
 12. Diğer Şartlar: Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımları Bilgilendirme Kılavuzu'ndaki (Mayıs 2024) diğer şartları taşıyor olmak gerekmektedir.
İrtibat ve Bilgilendirme
Başvuru süreci ve ilgili detaylar hakkında daha fazla bilgi için 0 312 416 45 60 numaralı telefondan ulaşılabilir. Hafta içi 09.00-12.30 ve 13.30-18.00 saatleri arasında hizmet verilmektedir.
Editör: Editör Melek