Yediveren çileği, çiftçinin umudu oldu

Kahramanmaraş'ta önceden ot bitmeyen arazilerde; hormonsuz, kokusu, rengi, büyüklüğüyle özel çilek yetiştiren çiftçiler, Ekim ayı yaklaşmasına rağmen hasada devam ediyor

Yediveren çileği, çiftçinin umudu oldu

 Kahramanmaraş’ın Ekinözüilçesine bağlı Kandil Mahallesi’nde 39 yaşındaki çiftçinin, Genç Çiftçidesteğinden faydalanarak ürettiği çilekler ilçenin kıraç topraklarına hayatveriyor.  

  Önceden ot bitmeyenarazilerde; hormonsuz, kokusu, rengi, büyüklüğüyle özel çilek yetiştirençiftçiler, Ekim ayı yaklaşmasına rağmen hasada devam ediyor.


  Ekinözü KaymakamıFatih Sayar, İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Hüseyin Keklik’le birlikte,ilçeye bağlı Kandil Mahallesi’ndeki çiftçilerin en büyük geçim kaynağı halinegelen ‘yediveren’ cinsi çilek tarlalarında incelemelerde bulundu. Genç Çiftçiprojesiyle hazırlanan arazide çilek toplayan Kaymakam Sayar, üretmeye veçalışmaya azimli herkese, devletin mutlaka destek verdiğinin altını çizdi.


  Çilek başta olmaküzere diğer meyve ve sebzelerin ilçedeki ekim alanının yaygınlaşması içinellerinden gelen çabayı gösterdiklerini vurgulayan Kaymakam Sayar, şöylekonuştu:

  “Ekinözü’nde çileküretimi yapan çiftçilerimizi ziyaret ettik. Çileğimizi topladık. Çileklerindurumunu gördük. Çiftçi arkadaşlarımızla sohbet ettik. Ülkemizin tarıma dayalıbir ekonomisi var. Tarım, ülkemiz açısından çok önemli bir değer. İlçemizde deçilek yetiştiriciliği noktasında çalışma yapan birçok çiftçimiz var. Bizistiyoruz ki; her evde mutlaka bir üreticimiz olsun ya da bu tarlalarda ekmeksahibi olsun. Bu anlamda da bu çiftçiliği ve üretimi önemsiyoruz. Umuyoruz ki,hem burada hem de diğer mahallelerimizde gerek çilekçilik olsun gerekse dediğer meyveler olsun ilçe ve ülke ekonomisine katkı sağlamasını arzu ediyoruz.Devletimiz de bu anlamda çiftçimizin her zaman yanında. Bugün bu gezdiğimiztarlamızda devletimiz dekar başına yaklaşık 135 lira ilaç ve sulama için destekvermekte. Bununla birlikte çilek fidesi için de dekar başına 400 lira destekvermekte. Gerçekten çalışmak isteyen herkese mutlaka iş var emek var. Yeter kigayret olsun. Devletimiz de bu anlamda kapılarını sonuna kadar açıyor.Verilebilecek destekleri sonuna kadar veriyor.”

  Köylerin boşbırakılmaması gerektiğinin altını çizen Ekinözü Kaymakamı Fatih Sayar,“Bulunduğumuz çilek tarlasındaki çiftçimiz, özü itibariyle inşaatçılık yapanbir kardeşimiz. Ama devletimizin bazı imkanlarının olduğunu duymuş. Başvurudabulunmuş. 10 dönüm büyüklükteki tarlanın yarısını kendi öz sermayesiyle gerikalan yarısını da devletimizin verdiği destekle bu tarlaya sahip olmuş. Kendisihariç, 10 aile buradan her sene ekmek yiyor. Bununla birlikte kendi ailesiningeçimini sağlıyor. Çok da memnun olduğunu ifade ediyor. Bu da bizi ziyadesiylememnun ediyor. Bizim temel amacımız, vatandaşımızın ekonomik, sosyal refahıdır.Çiftçilerimizin refah içerisinde kendi evinde çorbasını kaynatabildiğini, kendiayaklarının üzerinde durabildiğini gördüğümüz zaman biz de büyük birmemnuniyete neden oluyor. Köylerimiz boş. Köylerimizi boş bırakmayalım.Köylerimizi boş bırakırsak sadece bizim ülkemiz için değil dünya açısından daçok yakında gıda yönünden ciddi bir sorun yaşayacağız. Gençlerimiz, geliptarlalarını işlesinler. Üretim her zaman bizim önceliğimiz. Devletimizin çokimkanları var, hibeleri var” ifadelerini kullandı.

  Ekinözü İlçe Tarımve Orman Müdür vekili Hüseyin Keklik ise, ilçede 100 dönüm alanda çilek üretimiyapıldığının bilgisini verdi. Keklik, “10 dönüm olan bu bahçemiz, 2016 yılındaGenç Çiftçi projesi kapsamında hazırlandı. Çiftçi kardeşimiz 5 dönümü için 30bin TL destek aldı. Kalan kısmını da kendi öz sermayesi ile yapıldı. Albioncinsi çilek fidesi kullanıldı burada. 2 sene içerisinde üretimi ciddi anlamdahem işi öğrendi hem de tecrübe kazandı. Burada çilek üretimi ciddi birpotansiyele ulaştı. 100 dönüme yakın bir alanda çilek üretimi yapılıyor.Yaygınlaşmasını istiyoruz. Çiftçilerimizin bu desteklerden faydalanmaları içinher zaman hazırız” şeklinde konuştu.

  39 yaşındaki MuratSeyfi isimli çiftçi ise, daha önceden buğday ektiği arazilerde şimdi çilekyetiştirdiğini belirterek, “Daha önceden kıraç arazilerimize buğday ekerdik.Şimdi devletimizin desteği ile çilek yetiştirdik. Burada çalışanlarla birlikte10-12 aile ekmek yiyor. Memnunuz” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner166