"Üniversite Öğrencileri Evsiz, Yurtsuz Kaldı…"

Üniversitelerde yüzyüze eğitimin başlamasıyla beraber fırsatçı ev sahiplerine ve yurt işletmecilerine de gün doğdu. Barınma ihtiyacını karşılamak için yoğun bir şekilde yurt ve kiralık ev arayışına giren öğrenciler fahiş fiyatlara isyan etti. Kahramanmaraş’ta da farklı olmayan bu acı tabloyu Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetemiz, 31 Ağustos 2021 tarihinde manşetine taşımıştı.

"Üniversite Öğrencileri Evsiz, Yurtsuz Kaldı…"

Önümüzdeki hafta 7 milyondan fazla üniversite öğrencisi ders başı yapacak. Yaklaşık olarak 50 bin öğrencinin geleceği Kahramanmaraş’ta da ev kiraları artmış durumda.  Üniversitelerin açılmasına günler kala yüksek ev kiraları, fahiş fiyatlı özel yurtlar ile karşı karşıya kalan öğrencilerin barınma sorunu ve KYGM’ye bağlı yurtların yetersizliği konusunda Deva Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Uzm. Dr. İrfan Karatutlu yaptığı açıklamada öğrencilerin sorunlarını dile getirdi.

Karatutlu yaptığı açıklamada: "Üniversite öğrencileri evsiz, yurtsuz kaldı. Barınma üniversite öğrencilerinin karşılaştığı temel sorunlarından biridir. Öğrenciler kamu ve özel sektöre ait yurtlarda, özel pansiyonlarda, apart otellerde, kiralık evlerde, ailesinin ya da akrabalarının yanında ve öğrenci evlerinde kalmaktadırlar.  Covid 19 salgını sonrası yüz yüze eğitimden uzaklaşan öğrenciler, örgün eğitime başlanılması ile birlikte tüm Türkiye’de olduğu gibi, Kahramanmaraş’ta da barınma sorunları yaşıyor. Her gün onlarca öğrenci devlet yurtlarının kendilerine çıkmadığından, özel yurtların ve öğrencilere kiralanan evlerin fiyatlarındaki astronomik artıştan şikâyet etmektedir. Bugün Kahramanmaraş’taki yurt verilerini bilmiyoruz. Ev kiralarında ise artış had safhaya ulaşmıştır. Son 20 yıldaki ülke verileri gösteriyor ki, hükümet öğrencilerin barınma sorunlarını çözmede yetersiz kalmıştır. “dedi.

“Çözüm masası kurulmalı”

Şehrin idari ve siyasi yöneticilerinin bir çözüm masası kurarak, alternatif çözümleri üniversite akademik yılı başlamadan çözüme kavuşturması gerektiğini ifade eden Karatutlu: “YÖK’ün verilerine göre, 2002’deki toplam öğrenci sayısı 1 milyon 882 bin 630. KYGM’ye ait 190 yurt üzerinden hesaplandığında 2002’de, yurt başına 9 bin 908 öğrenci düşüyor. AKP’nin, “her ile bir üniversite” projesi ile birlikte 2002’de 93 olan üniversite sayısı, 2020’de 203’e yükseldi. Öğrenci sayısı da artarak 8 milyon 240 bin 997 oldu. KYGM’ye ait yurt sayısı ise 2020’de 773 olarak kayıtlara geçti. Bu veriler üzerinden hesaplandığında, 2020’de yurt başına 10 bin 661 öğrenci düşüyor. 2020’de toplam 678 bin 763 öğrenciye hizmet veren KYGM yurtları, toplam öğrencilerin yalnızca yüzde 8.2’sinin barınma ihtiyacını karşılayabildi. Bu oran 2002’de 9.7’ydi. Bu veriler, hem yurt başına düşen öğrenci sayısında hem de KYGM’nin barınma ihtiyacını karşılayabildiği öğrenci oranında 2002’ye göre düşüş olduğu anlamına geliyor. Şehrin idari ve siyasi yöneticileri derhal bu konuyla ilgili bir çözüm masası kurarak, alternatif çözümleri üniversite akademik yılı başlamadan çözüme kavuşturmalıdır" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner146

banner147