Kahramanmaraş gram gram dünya pazarında

Türkiye’de altın üretiminde İstanbul’dan sonra 2’inci sırada bulunan Kahramanmaraş'ta, Dubai’den Kanada’ya kadar birçok ülkeye altın ihracatı yapıyor.

Kahramanmaraş altın sektöründe Türkiye’de ayrı bir yeriolduğu gibi Dünya’da da önemli bir konumda bulunuyor. UUzakdoğu’dan Amerikakıtasına, Ortadoğu’dan Avrupa’ya Dünya'nın birçok ülkesine kentten altınihracatı yapılıyor. Gerdanlık, bileklik, kolye ve bilezik gibi birbirindenfarklı modellerde üretilen ürünlerin ihraç edildiği şehirde, yaklaşık 550imalathane bulunuyor ve kentte yaklaşık 5 bin kişi ise altın sektöründeçalışıyor.

Atölyelere hurda halinde gelen altın, eritme işlemininarından istenilen model ve ölçülerle hazırlandıktan sonra ihracatıtezgahlardaki yerini alıyor.

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz, İhlasHaber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’tan Ortadoğu, Uzakdoğu,Avrupa ve Amerika kıtasına altın ihracat yapıldığını söyledi. Özellikle, doğuillerine daha ağır altınlar üretildiğini batı illerine ise hafif altınlarüretilip ihraç edildiğini söyleyen Öz, yapımı devam eden altın şehir hakkındada bilgiler verdi.

Mustafa Öz, “Kahramanmaraş kuyumculuk sektöründeİstanbul’dan sonra en büyük potansiyeli olan il. Yani İstanbul’u çıkartırsanız80 il arasında 79 ilin tamamı Kahramanmaraş’ın kapasitesi kadar yok.Kahramanmaraş’ta yaklaşık irili ufaklı 550 imalathane var. Bu imalathanelerinbir kısmı iç piyasaya çalışırken, bir diğer kısmı da özellikle Ortadoğu,Uzakdoğu, Avrupa ve Amerika kıtasına ihracat yapıyor. Kahramanmaraş’ta yaklaşık5 bin kişi altın sektöründe istihdam ediliyor ve bu sektör bu kentin birlokomotifi. Kahramanmaraş’taki altın ile İzmir’deki altın arasında hiçbir farkbulunmuyor. İstanbul, İzmir ve diğer illere isteğe ve taleplere göre altınüretimi yapıyoruz. Altına düşkün olan özellikle Doğu Anadolu, Güneydoğu ve İçAnadolu bölgelerinin altınlarını daha ağır yani 22 ayar üretiyoruz. Batıillerine gidildiği zaman altın üretimi 8 ayara kadar düşebiliyor.Kahramanmaraş’ta da Altın Şehir altında ihtisas küçük sanayi sitesi kuruyoruz.İhtisas küçük sanayi sitesi açıldığında ve tam kapasiteli hizmete girdiğindeyaklaşık 10 bin insana istihdam sağlayacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER