Hayali Devremülk!

Devremülk sahibi olmak isterken, bir firma tarafından kandırıldığını öne süren vatandaşlar haklarını arıyor.

Hayali Devremülk!

Kahramanmaraş'ta bir çağrı merkezi tarafından aranarak, ilk önce yapılan bir anket sonrasında "bir günlük gezi, tur kazandınız" diye Erzin'e götürüldükten sonra burada kurulan ortamda çeşitli ikna yönetmleri sonrasında kendilerine devremülk satıldığını, ancak firmanın şartlara uymadığını iddia eden vatandaşlar dernek kurarak haklarını aramaya başladı.

"114 DOSYA VAR ŞU ANDA"

Hatay'ın Erzin ilçesinde bulnan bir termal devremülk'ün 2012 yılında yapımına başlandığı, inşaatın sürdüğü esnada ise satışların diğer yandan yapıldığı öğrenildi. İddiya göre, firma 18 blok olarak vatandaşlara bir proje sundu ve hali hazırda bulunan 3 bloku ise örnek olarak gösterdi. Ancak aradan geçen 8 yıla rağmen, bahsi geçen 15 blok yapılmayınca, bu 3 blok ise tüm ödeme yapan kişilere satılınca ortaya bir mağduriyet çıktı. Kandırıldığını söyleyen vatandaşlar ise kurdukları bir dernek ile firmaya karşı şu anda 114 dosya ile hukuk mücadelesi veriyor.

"PARAMIZIN İADESİNİ İSTİYORUZ"

Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesine açıklamalarda bulunan İSOS Termal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Uluer, teslimatın kendilerine söz verilen şekilde yapılmadığını ve ödeme yaptıkları haklarının bugünki şartlarda firma tarafından iade edilmesini istedi. Bölgenin fay hatta üzerine olduğunu belirten Uluer, "Proje dışı 7 kat yapılmış. Fay hattında böyle bir şey yapılmaz ancak bunlar oturum almadan yapmışlar. Her Cumartesi Pazar günleri olmayan bir yeri, hayal satmaya devam ediyorlar" dedi.

"GENÇLERİMİZİ KULLANIYORLAR"

Firmanın satış yönteminde ise gençleri kullandığını anlatan Uluer, "Üniversite öğrencisi yada iş bulamayan mezun gençlerimizi bu işlerine alet ediyorlar. Bir bakıyorsunuz haftaiçi normal gezen gençler, haftasonu mini etek giymiş, makyaj yapmış kızlar geliyor. Onlara prim verdikleri için onlarda satış için çalışıyorlar. Orada öyle bir sistem kurmuşlar ki, yüksek sesli müzik altında, eşinize hediye almışsınız gibi herkesin içinde anons ediyorlar. Psikoloikmen etkileyici bir ortam kurulmuş ve hayali satış yapılıyor" diye konuştu.

İSOS Termal'in bir devremülk olmadığını ve 2012'den bu güne satışları yapılmaya devam edildiğini belirten Uluer, 18 blok olarak çıkarttıkları projenin sadece 3 blokunu yapmış 15 blok yapılmamış durumda olduğunu anlattı.

 2018'de bitmesi gereken projenin yapılmadığını söyleyen  Uluer, "Bundan sonraki blokların yapılmayacağına dairde bize ihtarname gönderdiler. Ayrıca burası proje dışı 7 kat yapılmış. Fay hattında böyle bir şey yapılmaz ancak bunlar oturum almadan yapmışlar. Her Cumartesi Pazar günleri olmayan bir yeri, hayal satmaya devam ediyorlar. Kahramanmaraş, Adana, Mersin, Gaziantep çevresinden haftasonları götürdükleri turlarla yüksek bir müzik sesi altında, satış yapmaya çalışıyorlar. Genç öğrenci kızlar veya iş bulamayan mezunları çalıştırıyorlar. İçlerinde az da olsa erkeklerde bulunuyor. Onlara prim vererek, hayal satışlarını sürdürüyorlar." ifadelerini kullandı. 

Uluer, derneğin kuruluş amacının oradan yer satın alan kişilerle bir olarak, haklarını aramak olduğunu, dernek adına çalışan avukatlarında şuanda 114 dosyanın bulunduğunu belirtti.

Dosyaların Arabulucu'dan çıkıp mahkemeye intikal etmesini beklediklerini aktaran Uluer şunları kaydetti;

"Nasip olursa, bizim amacımız gayemiz mağdur olmamak ve mağdur olanların hakkını savunmak. Biz M.A.D.'nin dostu yada düşmanı değiliz. Orada bizde satılan yerlerin günümüz şartlarında haklarımızın tekrardan iade edilmesini istiyoruz.Bu bölgede insanları kandırmak için gençleri kullanıyorlar. İlk önce insanların telefon numaralarını buluyorlar. Mesela birinin rehberinde ki tüm kişileri bulunuyorlar. Telefonda ikna ettikten sonra turlar düzenleyerek, bir gün gezi yaptırıyorlar. Orada gençlere de böyle giyineceksiniz, şu şekilde davranacaksınız ve şöyle konuşacaksınız gibisinden. Onlara önceden bir konferans gibi eğitimler veriyorlar. Haftaiçi gençler normal giyimli bir şekilde geziyorlar ama haftasonu bir bakıyorsunuz o kızlar mini etekli, makyaj yapmış ve manken gibi geziyor." 

Uluer, turlardan gelen kişilerin burada kurulan saadet zinciri ile yüksek volumlü bir müzik altında insanları etkileyerek satış yaptııklarını, isimlerin okunarak, "işte şu kişi hanımına hediye aldı" gibisinden yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

Kendisinin 2015 yılında böyle aldığını söyleyen Uluer şöyle konuştu;

"Ancak biz bu şekilde olduğunu çok sonradan öğrendik. Bizzat bana, A bloktan sattılar ve diğer bloklar yapılmayacağı için bize geliyorlar o günki şartlarda 17 bin liranızı gelin verelim diyorlar. Bizde geri cevap gönderdik, kendilerinin 85-100 lira arasında değerlendirmesinden dolayı bu parayı istiyoruz. Bugünün şartlarında paramızı istiyoruz. Mahkeme sürecini başlattık ve bu işin peşini bırakmayacağız. Bizim tek amacımız haklarımızı savunmak."

HABER-FOTO: YAŞAR ERİKLİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Dağlı
Ali Dağlı - 1 hafta Önce

Başkan çok güzel özetlemiş ağzına sağlık. Ancak yıllık aidat ödemelerine değinmemiş. Yönetim devre mülk için alınan yıllık aidatları 2019 yılında yüzde 250-300 civarında arttırarak, aidatları ödenemez hale getirmiş ve asıl niyet garip gurabaya türlü satış teknikleriyle kandırarak sattıkları devre mülklerin üzerine çökmek.

Cihangir Akyol
Cihangir Akyol - 1 hafta Önce

Çok doğru tespitler

Sevil Ay
Sevil Ay - 1 hafta Önce

Bende Erzin isos mağduruyum..Çok güzel anlatılmış aynen katılıyorum...ne yapmamız gerekliyse hep birlikte dayanışma icinde mücadele etmeliyiz...

Şadiye özmen
Şadiye özmen - 1 hafta Önce

Bizde para yatirdik çiktik paramizi ödemiyorlar mağduruz Allah belasini versin onlarin

SIRADAKİ HABER

banner90

banner92

banner94