Normalleşme başladı!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele bir yandan devam ederken, normalleşme süreciyse 1 Haziran itibariyle resmen başladı.

Normalleşme başladı!

Normalleşme sürecine geçilmesinin ardından Kahramanmaraş'ta vatandaşlar tedbirleri alarak sokağa çıktı. Çarşıda, cadde ve sokaklarda dolaşan insanlar maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına riayet ederek toplu yaşama yeniden döndü.

Yaklaşık 3 aydır süren koronavirüs tedbirleri süresince kapalı kalan cafe, lokanta, çay ocağı gibi işletmelerde masalarda servis hizmetine başladı. Lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) açıldı.

Kreşler faaliyete başladı ve kamuda esnek çalışma bitti. Sürücü, yabancı dil, bilgisayar kursları gibi kurslar kapılarını açtı. Yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri gibi işletmeler açık. Park ve bahçeler, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahillerde (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma serbest. Giyim pazarları (sosyete pazarı) kuruluyor. Milli Saraylar’a bağlı müzeler 75 gün sonra bugün yeniden ziyaretçileriyle buluşuyor.

Havayolu şirketleri iç hat seferlerine başladı. 65 yaş ve üzeri vatandaşların Seyahat İzin Belgesi almaları ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemek şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri uygulamasına devam edilecek. Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar, yanlarında veli/vasisinin bulunması şartıyla Seyahat İzin Belgesi almadan şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecek.

HABER: MUSTAFA KÖMÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92

banner90