Kahramanmaraş’ta Polisi şehit eden katili mi savunacağız?

İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu'nun, Kahramanmaraş'ta bir polisi şehit edip, bir polisi de yaralandıktan sonra yaralı halde yakalanan katilin, hastanede ölümüne ilişkin mecliste yaptığı konuşma tepki çekti.

Kahramanmaraş'ta geçtiğimiz hafta Perşembe günü, cinayet zanlısını almak için gittikleri otelde silahlı saldırıya uğrayan polis memuru Barış Göl, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede şehit olurken, Abdullah Gözübüyük ise bacağından yaralanmıştı.

Bu olayı gerçekleştiren Katil Muhammet Karataş ise mermi almak için bir av bayisi esnafını tehdit ettikten sonra kaçarken vurularak etkisiz hale getirildi. Aynı bölgede vatandaşın linç etmesinden kurtarılarak polis tarafından tedavi için hastaneye kaldırıldı. Ancak İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu mecliste bir açıklama yaparak, zanlının ölümünde şüphe olduğunu ve açıklama yapılması gerektiğini isteyince bu açıklaması tepki topladı.

Sosyal medyada vatandaşların tepki yorumlarının yanı sıra siyasilerdeden de açıklamalar geldi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Yardımcıoğlu, "Bu katil, kendisini almaya gelen polislerimize ateş ederek, bir polisimizi şehit etmiştir. Sütçü İmam'ın şehrinde, Sütçü İmam'ın torunlarının şehrinde görev yapan Barış Göl kardeşimiz şehit oldu. Kendisine ve ailesine, tüm milletimize başsağlığı diliyorum." dedi.

"Böyle bir katilin arkasında ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu partinin milletvekilinin durmasını asla anlayamıyorum" diyen Yardımcıoğlu şunları kaydetti:

"Anadolu'da çalışan, Sütçü İmam'ın şehrindeki polislerimiz hukuk dairesinden asla çıkmamıştır. Halkın her hangi bir şekilde yanlış bir şey yapmasına, meydan vermeyecek şekilde özverili olarak görevlerini yapmışlardır. Başta İl Emniyet Müdürümüz olmak üzere tüm emniyet mensuplarına teşekkür ediyorum. Bu olayın TBMM çatısı altında değişik söylemlere konu edinmesini ise esefle kınıyorum. Sezgin Tanrıkulu'nun açıklamasını dinledim. Türk polisinin yada Türk askerinin aleyhinde olan küçük bir konu bile olsa, bunları çok büyük bir konuymuş gibi meclis gündemine taşımalarını kınıyorum."

Katil'in polisi şehit ettiği gün Kahramanmaraş'ta olduğunu söyleyen Yardımcıoğlu, "Polisimizin olaya yaklaşımını bizzat müşahade ettim. İlgili linç girişiminden kurtarılmak için hızlı bir şekilde polisimiz tarafından hastaneye götürülmüştür. Polise silah sıkan bu katil yine hastanede hayatını kaybetti. Her hangi bir polis baskısı yada farklı bir durum söz konusu değildir. TBMM'de yapılan bu konuşma polisimize karşı bir söylemdir. Onların karşısında olduklarının göstergesidir." diye konuştu. 

-Sezgin Tanrıkulu'nun açıklaması

Meclis Genel Kurulu'nda devam eden bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Barış Göl'ü şehit eden cinayet zanlısına yönelik işkence iddialarında bulundu.

Tanrıkulu, "Gözaltına alınan zanlı arabada işkence görüyor ve bu zanlı sağlam girdiği gözaltında yaşamını yitiriyor." dedi.

Bu açıklamalar ise tepkiye neden oldu.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 15:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hülya Yönder
Hülya Yönder - 11 ay Önce

Polisimize kurşun sıkan o laneti keşke polisimiz öldürseydi

SIRADAKİ HABER

banner146