Aycan, bakan koca’ya akraba evliliklerinin genetik geçişini sordu!

Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Türkiye’de akraba evliliklerinin neden olduğu genetik hastalıklar ve buna bağlı olarak yaşanılan sorunlarla ilgili, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya Türkiye’deki durumu ve yapılan çalışmaları sordu.

Aycan, bakan koca’ya akraba evliliklerinin genetik geçişini sordu!

Milletvekili Aycan bilgilendirme mesajında, Türkiye’de akraba evliliğinin yaygın olmasını, bunun oluşturduğu sorunları, akraba evliliği nedeniyle genetik geçiş gösteren hastalıklar sorununun araştırılması ve gereken önlemlerin alınması için Meclis Araştırması açılmasını istedik” dedi.

Kahramanmaraş Milletvekili Prof.Dr. Sefer Aycan'ın sunduğu önerge şu şekilde:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki soruların aracılığınızla Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplanmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. Maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim. 24/11/2020

Aile toplumumuzun temelidir. Çocuk ise ailenin mey12vesidir, toplumumuzun geleceğidir. Fakat anne babanın sağlığı çocukların sağlığını da etkileyebilmektedir. Özellikle genetik geçişli hastalıklar çocuklara anne ve babasından geçmektedir. Anne ve baba arasındaki akrabalık, genetik geçişli hastalıkların çocuklarda görülme sıklığını arttırmaktadır. Ülkemizde akraba evliliğinin diğer toplumlara göre daha yaygın olduğu iddia edilmektedir.

Bu kapsamda;

Dünya genelinde genetik geçişli hastalıklar hangi sıklıkla görülmektedir? Ülkemizde genetik geçişli hastalıkların görülme sıklığı nedir?

Ülkemizde genetik geçişli hastalıkların görülme sıklığına akraba evliliğinin etkisi nedir?

Ülkemizde görülen genetik geçişli hastalıkların, sıklığını etkileyen diğer faktörler nelerdir?

Genetik geçişli hastalıkları önlemek konusunda ne gibi programlar uygulanmaktadır? Bunlar etkili olmuş mudur?

Prof. Dr. Sefer AYCAN /Kahramanmaraş Milletvekili (HABER: MUSTAFA KÖMÜ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner137