5 yılda 500 bin ağaç dikim projesi

Kahramanmaraş'ta Kipaş Holding ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, Orman Bölge Müdürlüğünün ağaçlandırma sahalarına her yıl 100 bin adet olmak üzere 5 yılda 500 bin adet ağaç dikimi gerçekleştirilecek.

5 yılda 500 bin ağaç dikim projesi

500 bin ağaç dikim projesinin tanıtım programı ve imza töreni holdinge ait konferans salonunda gerçekleştirildi. Holding yöneticileri ve basın mensuplarının katıldığı imza töreninde konuşan Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, ağaç dikiminin kente çevresel anlamda büyük bir katkı sağlayacağını söyledi.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç ise ağaçladırma yapılacak alanın yaklaşık 3 bin dekara tekabül ettiğini belirterek, "İlk yıl Başkonuş yaylasındaki ağaçlandırma sahalarımıza dikim yapacağız. Ondan sonraki her yıl ağaçlandırma sahalarımızda fidanları toprakla buluşturacağız" dedi. Dikimi yapılacak ağaç türleri anlatan Koç, yöreye ve iklime uygun türler tercih ettiklerini ve kızılçam başta olmak üzere sedir, karaçam, ceviz, badem ve alıç dikeceklerini ifade etti.

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, ise projenin 5 milyon lira değerinde olduğunu söyleyerek, "Çevreyi kirletmeyen hiçbir sanayi kuruluşu olmaz. Ama bizim sanayileşmeye de ihtiyacımız var. doğaya da ihtiyacımız var. Biz sanayileşirken mümkün olduğu kadar çevremizi az kirleteceğiz. Devlet her sanayi kuruluşu için ayrı bir ölçü vermiş, havayı, suyu şu kadar kirletebilirsin diye. Bu ülke bizim, geleceğimiz olan çocuklarımıza bırakacağımız bu vatan bizim." diye konuştu.  

Mustafa Koç daha sonra şunları kaydetti:

"Türkiye son 15-20 yılda ağaçlandırma konusunda büyük bir atağa geçti. Dünya’da 3’üncü sıradayız. Buda Türkiye’nin orman varlığını arttıran nadir ülkelerden birisi olduğunu gösteriyor. Bu kolayda olmuyor. Belli bir maaliyet ve çaba gerektiriyor. Allaha şükürler olsun ki, Türkiye belli bir ağaçlandırma çalışmasını arttırarak devam ediyor. Kahramanmaraş Bölge Müdürlüğü de ağaçlandırma çalışmalarında önde gidiyor. Bize bağlı olan 4 ilimizde de aynı şekilde gidiyor. Yılda 5-6 milyon üzerinde fidan dikiyoruz. Aynı zamanda yılda 11 milyon civarında da fidan üretiyoruz. Bu çaba ve çalışmalarımız, firmalarında desteğiyle artıyor. Şu an ki projede Maraş’ta bir ilk oluyor. İnşallah herkese de örnek olur ve devamı gelir."

İlk fidanların ise Kasım ayında toprakla buluşturulacağı belirtildi.

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, ise projenin 5 milyon lira değerinde olduğunu söyleyerek, "Çevreyi kirletmeyen hiçbir sanayi kuruluşu olmaz. Ama bizim sanayileşmeye de ihtiyacımız var. doğaya da ihtiyacımız var. Biz sanayileşirken mümkün olduğu kadar çevremizi az kirleteceğiz. Devlet her sanayi kuruluşu için ayrı bir ölçü vermiş, havayı, suyu şu kadar kirletebilirsin diye. Bu ülke bizim, geleceğimiz olan çocuklarımıza bırakacağımız bu vatan bizim. Onun için çevre konusunda biz sanayiciler çok duyarlı olmak zorundayız. Bu bir gönül meselesidir. Bizde doğaya olan borcumuzu ödemek istiyoruz" diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından gerçekleştirilen imza töreniyle birlikte program sona erdi.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90

banner92

banner94