1 kuruş vermeyene 5 bin lira ceza!

Tüketiciler Birliği Genel Başkanvekili Nesih Tanrıverdi, zincir marketlerde etiketlere dikkat çekmek için "19.99 lira", "49.90 lira" yazmalarına rağmen kasa da para üstü 1 kuruş yada 10 kuruş vermemeleri durumunda 5 bin lira ceza ile karşılaşacaklarını söyledi.

1 kuruş vermeyene 5 bin lira ceza!

Çarşı, mağaza ve market ürünlerinin etiketlerinde insanların dikkatini çekmek için ’19.99 lira’, ’49.90 lira’ gibi fiyatlandırmanın sık sık kullanıldığını söyleyen Tanrıverdi, "Alışveriş sonrası kasada genellikle, 1, 5 ya da 10 kuruşun, bozuk para olmadığı gerekçesiyle tüketiciye para üstü ödenmiyor. Vatandaşlarda, ’Ne olacak 1 kuruştan’ düşüncesiyle tenezzül etmiyor ancak bu kuruşlar birikerek büyük meblağlar oluşturuyor." dedi. 

"PARA ÜSTÜ ÖDEMEYEN FİRMALAR SUÇ İŞLİYOR"

Müşterilere ödenmeyen 1 kuruşların ülke ekonomisine de zararı olduğuna belirten Tanrıverdi,

"Vitrinlerde, pazarlarda, büyük mağazalarda etiket üzerinde fiyatlara aldanıyor ya da dikkat etmiyoruz. Etiketlerde 19.99 kuruş, 19.90 gibi fiyatlar yazılıyor. Tüketicilerimizin burada büyük hak kaybı var. Para üstü ödenmeyen 1, 10 kuruşlar yıllık totalde büyük meblağlar yapıyor. Vergi usul kanuna göre 1 kuruş para üstünün ödenmemesi suçtur. Vergi dışı kayba yol açıyor. Ülkenin vergi kaybında, herkes kayıp yaşar. Ticaret Bakanlığı, ticaret odaları ve esnaf odaları çağrı yapıyoruz. Lütfen fiyat etiketlerini kontrol altında tutalım." ifadelerini kullandı.

"Tüketiciyi Aldatmaya Yönelik Olay"  

Tanrıverdi, tüketiciyi yanıltan, aldatmaya yönelik olaylardan kaçınılması gerektiğini söyleyerek, "Bu 1, 10 kuruşlar nereye gidiyor?  Tüketicilerin hakkını aramasını istiyoruz. Para üstü ödemeyen firma sahiplerini de uyarıyoruz. Tüketiciler Para üstü alırken, fişlerini kontrol etsin. 19.90 kuruş üründen 20 lira alınıyor. Para üstü talep ettiğinizde ’bozuk yok’ ya da ’faturaya işleniyor’ deniliyor. Faturaya baktığınızda 19.90 kuruş çıkış var ama 20 lira belirtilmiyor. Böylelikle tüketici 20 lira ödüyor. Bu tüketiciyi yanıltmaya girer. Etikette belirtilen fiyata göre para üstü verilmeli. Bozuk para bulundurmaları zorunludur. Yoksa da fiyatı doğru yazacaklar" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90