Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada sağlıkla ilgili yaklaşık 500 ton yardım ekipmanının ulaştırılacağını belirtmişti.
İsrail saldırısı altındaki Gazze için Sağlık bakanlığı tarafından hazırlanan yardım gemisinde; ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, her türlü iklim şartlarına dayanıklı, tam donanımlı ve konstrüksiyonlu sahra hastaneleri ile tam donanımlı şişirilebilir tip sahra hastaneleri bulunuyor. Bunlara ilaveten 20 tam donanımlı ambulans ile UMKE araçlarının ve sağlık tesislerine enerji desteği için jeneratörlerde bulunuyor.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi. "Gazze için yapılan sağlık yardımlarının en büyüğü yola çıktı. Bilindiği üzere, daha önce ilaç, tıbbi sarf malzemesi, tıbbi cihaz ve jeneratörlerden oluşan 8 kargo uçağımız Mısır'ın El Ariş Havalimanı'na ulaşmıştı. Bugün itibarıyla ise Mısır Sağlık Bakanı, değerli mevkidaşım Sayın Khaled Abdel Ghaffar'ın yoğun gayretleri neticesinde Türkiye'den gönderecek olduğumuz toplam 51 konteyner tıbbi malzeme ve jeneratörle 20 tam donanımlı ambulansın gemi yoluyla sevkiyatı için gerekli izinler alınmış, malzemeler İzmir'in Alsancak Limanı'ndan gemiye yüklenerek yola çıkmıştır. Cumhurbaşkanlığımız koordinasyonunda organize edilen bu yardım gemisinin Cumartesi günü El-Ariş Limanına varması beklenmektedir"