15 Temmuz Hamster Kombat Günlük Şifre Daily Combo Kombo Kartları 15 Temmuz Hamster Kombat Günlük Şifre Daily Combo Kombo Kartları
Erol Özvar: İktisat Alanında Önde Gelen Bir Profesör
Erol Özvar, Türkiye'nin önemli iktisat ve iktisat tarihi uzmanlarından biridir. İstanbul'da 1966 yılında doğan Özvar, akademik kariyerine Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü'nde başlamıştır. Lisans eğitimini burada tamamladıktan sonra aynı üniversitede iktisat tarihi üzerine yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır.
Erol Özvar'ın Akademik Çalışmaları ve Başarıları
Erol Özvar'ın araştırma ve yayınları genellikle Orta Doğu, özellikle de Osmanlı Devleti'nde ekonomik ve mali kurumların evrimi üzerine odaklanmıştır. Özvar'ın en bilinen eserlerinden biri, "Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması" adlı kitabıdır. Bu çalışması, 2005 yılında Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi tarafından kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca, Mehmet Genç ile birlikte hazırladığı "Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler" adlı eser, uluslararası alanda da büyük ilgi görmüş ve 2013 yılında Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü'ne değer bulunmuştur.
Erol Özvar'ın Uluslararası Kariyeri ve Görevleri
Erol Özvar, akademik kariyeri boyunca Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi'nde ve Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı'nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Ayrıca, Türk Tarih Kurumu’nun bilim kurulu üyeliği, Uluslararası Türkiye'nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliği'nin idare kurulu üyeliği ve Uluslararası İktisat Tarihi Kurumu'nun bilim kurulu üyeliği gibi önemli görevleri üstlenmiştir.
Erol Özvar'ın YÖK Başkanlığı Görevi
30 Temmuz 2021 tarihli 374 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Erol Özvar, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı olarak atanmıştır. Özvar, evli ve üç çocuk babasıdır ve halen İktisat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.
Editör: SEVİLAY YUMUŞAK