Fenerbahçe - İstanbulspor. Maçını Canlı İzle Taraftarium, İdman TV, Taraftarium24, Justin TV Fenerbahçe - İstanbulspor. Maçını Canlı İzle Taraftarium, İdman TV, Taraftarium24, Justin TV
Eksozom, hücrelerin salgıladığı nano boyuttaki zarlı kesecikler olarak tanımlanabilir. İçinde DNA, RNA, protein ve yağ asitleri gibi çeşitli molekülleri taşıyan eksozomlar, hücreler arası iletişimin sağlanmasında ve pek çok biyolojik işlevin gerçekleştirilmesinde kritik bir role sahiptir. Hücrenin binde biri boyutundaki eksozom, etki ettiği hücrenin fonksiyonunu güçlendirir. Bunun için DNA, RNA, amino asitler ve büyüme faktörlerini onaracakları hücreye iletir.
Eksozon Tedavisi Nasıl Yapılır?
Eksozom tedavisi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabildiği gibi estetik amaçlarla da faydalanılabilen bir yöntem olma özelliğine sahiptir. Tedavi kapsamında, büyüme faktörleri içeren bir karışım enjekte edilir. Saç dökülmesi yaşayan kişilerde eksozom tedavisiyle saç kökleri güçlendirilebilir, hücrelerin uyarılması yoluyla doğal yenileme süreci tetiklenebilir.
Tedavide kullanılan eksozomların içerisinde DNA, RNA, amino asit ve yüzlerce büyüme faktörü vardır. Kök hücrelerden eksozom elde etmek için ilk adım, kültürdeki kök hücrelerin büyütülmesidir. Bir sonraki adımda eksozomlar, kültürde yetiştirilen kök hücrelerin içinde bulunduğu sıvı ortamdan arındırılmalıdır. Daha sonra kök hücrelerden kurtarılarak eksozomun elde edilmesi sağlanır.
Eksozom tedavisinde kullanılacak ürünler soğuk zincirde taşınır ve açıldıktan sonra bekletilmeksizin kullanılır. Tedaviye başlamadan önce uygulama bölgesine lokal anestezik etkili krem sürülür. Krem etki ettikten sonra enjeksiyon yapılır. Hasta lokal anestezinin etkisi sayesinde acı ya da ağrı hissetmez.
Tedavinin başarısı, enjekte edilen eksozomların yoğun konsantrede olmasıyla bağlantılı bir durumdur. Tedavisi hedeflenen bölgeye enjekte edilecek yoğun karışımın içerisinde eksozom, mineral, amino asit, peptit, Q enzim, vitamin ve yaklaşık 50 büyüme faktörü gibi farklı bileşenler bulunur.
Enjekte edilecek karışımın dozajı her birey özelinde hedef bölgenin ihtiyaçlarına ve tedavinin kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Konforlu ve pratik bir süreç olan eksozom tedavisi, hastanın günlük yaşantısında hiçbir kesintiye yol açmaz. Ayrıca kök hücre  tedavisini temel alması nedeniyle yan etkiye neden olmaz.
Sayfaya buradan ulaşabilirsiniz. (https://safakgoktas.com/eksozom/)

Editör: Haber Merkezi