Dolandırıcılardan kapora tuzağı: Bir araca iki farklı ilan

Dolandırıcılar internette en fazla ilgi gören üç alanı resmen kendilerine gelir kapısı haline getirmiş durumda.

Dolandırıcılardan kapora tuzağı: Bir araca iki farklı ilan

Koronavirüs salgınında talep patlaması sonrası fiyatları da uçuşa geçen ikinci el otomobilde yapılan çok sayıda uyarıya rağmen kapora dolandırıcılığı devam ediyor.

İlan siteleri üzerinden başkalarına ait araçların fotoğraf ve bilgilerini kopyalayarak piyasa fiyatının yüzde 10 ile 20 altında satışa çıkaran dolandırıcılar, fiyatı düşük bulup kendilerine dönenlerden ise çeşitli miktarlarda kapora alarak kayıplara karışıyor.

Bu şekilde çok sayıda mağdurun olduğu bilinirken bir kapora dolandırıcılığı ise bilinçli vatandaşların haber vermesi üzerine son anda engellendi.

GELEN TELEFONLA ŞOKE OLDU!

Mersin'de yaşayan Serkan Sahil isimli vatandaş 2014 model Volkswagen marka aracını Türkiye'nin alanında önde gelen ilan sitelerinden birinde satışa çıkardı. 

Aracına 169 bin TL fiyat biçen Sahil, aynı model ve yıl bandında araç arayışı içerisinde olan bir vatandaştan gelen telefonla şoke oldu.

AYNI ARACA DÜŞÜK FİYATLI İKİNCİ İLAN

Aracının aynı fotoğraflar ve açıklama ile piyasa fiyatının 24 bin TL altına yani 145 bin TL'ye satışa çıkarıldığını öğrenen Sahil, ilandaki numarayı bir tanıdığına arattı. Telefonu açan dolandırıcılar aracı paraya sıkışık oldukları için acil olarak satışa çıkarttıklarını belirtip hesap bilgisi paylaşarak üç bin TL kaparo istedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Dolandırıcılar ile yapılan görüşmeyi kayda alan Sahil, ilanın sahte olduğunu site yönetimi ile paylaşarak kaldırtırken, görsellerin üzerinde logo olmasına rağmen sahte ilana onay verilmesine ise tepki gösterdi. Sahil, dolandırıcılar ile yapılan görüşmenin ses kaydı ile savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

TC KİMLİK NUMARASI ŞARTI GETİRİLMELİ

Her önüne gelenin ikinci el araç ticareti yapmaması ve sektördeki kayıt dışılığın sona erdirilmesi için İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği yetkilileri ikinci el araç ilanlarına yönelik TC kimlik numarası zorunluluğu getirilmesini öneriyor.

10 / 11

YETKİ BELGESİ GELDİ AMA SAHİBİNDEN GİRİŞ YAPILABİLİYOR

Kapora tuzağının en fazla gerçekleştiği bir diğer alan ise internet üzerinden kiraya ve satışa çıkarılan konutlar oluyor. 

Bu alanda suiistimalleri önlemek ve her önüne gelenin emlakçılık yapmasını engellemek adına geçtiğimiz aylarda yetki belgesi zorunluluğu getirilmiş, düzenleme ise 1 Nisan itibariyle uygulanmaya başlamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner126

banner131

banner134

banner132

banner90

banner130

banner133