Ulusal Beslenme ve Diyetetikte Güncel Yaklaşımlar Kongresi gerçekleştirildi Ulusal Beslenme ve Diyetetikte Güncel Yaklaşımlar Kongresi gerçekleştirildi
Eklem splinti kullanmak, temporomandibular hastalıkları giderme amacıyla en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Yalnızca gece yatarken takılan eklem splintleri diğer türlere göre daha sık görülür. Yapılış amacına bağlı olarak daha uzun saatler boyu kullanılması da söz konusu olabilir.
Eklem Splinti Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Eklem splinti tedavisi hasta özelinde çeşitli şikayetleri giderme amacıyla uygulanabilir. Çeneye doğru kapanmanın öğretilmesi, çene kasındaki gerginliğin rahatlatılması, dişlerin birbiriyle yanlış temasının önlenmesi, dişlerin ve çene ekleminin uyumlu hareket etmesinin sağlanması, çene kasılmasının ve diş hasarının önlenmesi, çenedeki kaslara ve ekleme ait ağrıların azaltılması amacıyla eklem splinti tedavisi uygulanabilir.
Eklem splinti (https://www.nazannurarik.com/eklem-splinti/), temporomandibular eklemle ilgili problemlerde kullanılmakta olup çene eklemi tedavisine yardımcı araçlar arasında yer alır. Çene eklemi kemik, kıkırdak, kas ve liflerden oluşur. Çiğneme, yutma, konuşma ve soluk alıp verme gibi yaşamsal faaliyetler sırasında çene eklemi kullanılır. Çenenin kasılması ve bruksizm gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle çene ekleminde sorunlar ortaya çıkabilir.
Çene eklemi sorunları yavaş yavaş belirti vermekte olup çene ağrısı gibi şikayetlere neden olarak kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Erken teşhis ve eklem splinti gibi destekleyici unsurların yer aldığı tedaviyle hem diş yapısında hem çene ekleminde ortaya çıkabilecek zarar minimize edilebilir.
Eklem Splinti Ne Zaman Kullanılır?
Çene kilitlenmesi, çene ekleminden ses (klik ve krepitasyon) gelmesi, çene hareketlerinde kısıtlılık oluşması, çene kasılması, dişlerde aşınma, yüzde yorgunluk hissi, ısırma sırasında alt ve üst çene arasında uyumsuzluk hissi, baş - boyun bölgesinde ağrı, kulakta basınç hissi ve ağrı gibi durumlar çene eklemi rahatsızlıklarında sıklıkla ortaya çıkar. Çene ağrısına sebep olan tüm bu sorunlar gerek tek başına gerek birlikte etki ederek çenenin yıllar boyu yanlış pozisyonda kapanmasına neden olabilir.
Sayfaya buradan ulaşabilirsiniz:https://www.nazannurarik.com/eklem-splinti/

Editör: Haber Merkezi