Mehmetçik gövde gösterisi yapıyor

Haberin Detayı İçin Tıklayınız.

Mehmetçik gövde gösterisi yapıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kars’ta ‘Kış-2019 Birleşik Müşterek Fiili Tatbikatı’ yapıyor. 15 ülkenin katıldığı nefes kesen tatbikatta Mehmetçik adeta gövde gösterisi yapıyor. 

Kars’ta 15 ülkenin katılımıyla düzenlenen kış tatbikatı Mehmetçik’in gövde gösterisine sahne oluyor. Gerçek operasyonları aratmayan tatbikatta 2 bin 87 personel görev alıyor.

Kış-2019 Tatbikatı, 9. Kolordu Komutanlığı sevk ve idaresinde, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından, Kars'ta Şehit İstihkam Astsubay Kıdemli Üst Çavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Alanı'nda gerçekleştiriliyor.

Birliklerin kar ve şiddetli soğuklarda kabiliyetleri deneniyor

İlk defa uluslararası katılımla gerçekleşen tatbikata 15 ülke katılıyor. Tatbikat ile birleşik ve müşterek harekatın icrası konusunda iş birliği ve koordinasyonu sağlamak, birliklerin derin kar ve şiddetli soğuklarda atış dahil muharebe imkan ve kabiliyetlerini deneme amaçlanıyor.

Tatbikatta 7 genel maksat helikopteri, 5 ATAK helikopteri, 1 CH-47 Chinook helikopteri, 4 F-16, 2 CN-235 CASA uçağı, 402 araç, 762 silah ile 2 bin 87 personel görev alıyor.

Komuta kademesi yakın takipte

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları tatbikatı yerinden takip ediyor.

Sığınaklar için 100 ton kar kullanıldı

Komandolar, tatbikat kapsamında çetin kış şartlarında soğuktan korunmak için kardan sığınaklar yaptı. Gözlem kuleleri ve yatacak odaların yapımı için 100 ton kar kullanıldı.

Komandolar kayarak hedefe ilerledi

Komandolar, önceden belirlenen düşman mevzilerine Skorskylerle getirildi. Karlı tepeye iniş yapan komandolar, kayaklarla kayarak hedefin olduğu noktaya ilerledi.

ATAK helikopterleri ise komandoların güvenliğini üstlendi. Mehmetçiğin, gerçeği aratmayan tatbikatı nefes kesti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92

banner94