Kahramanmaraş Milletvekili Dora, AB Uyum Komisyonu Toplantısında Konuştu Kahramanmaraş Milletvekili Dora, AB Uyum Komisyonu Toplantısında Konuştu
Kahramanmaraş MHP Milletvekili Doç. Dr. Zuhal Karakoç Dora, Kıbrıs sorununa yönelik CHP Genel Başkanı'nın açıklamalarına sert tepki gösterdi. Dora, bu açıklamaların milli bir meseleyi ele alma biçimi açısından kabul edilemez olduğunu belirtti. “Kıbrıs'ta çözüm ancak iki devletli bir yapı ile mümkündür. KKTC'nin varlığı, adadaki Türk varlığının güvencesidir,” dedi.
Dora, Türkiye'nin Kıbrıs Türk halkının siyasi ve egemen eşitliğine dayanan bir çözümden yana olduğunu vurguladı. 1959-1960 Londra ve Zürih Anlaşmaları ile kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, iki halkın ortak egemenliğine dayandığını ancak Rum tarafının 1963’te anayasayı tek taraflı değiştirme girişimi ve Kıbrıs Türk halkına yönelik saldırıları nedeniyle bu ortaklığın bozulduğunu hatırlattı. "1974'teki Barış Harekâtı, Kıbrıs Türk halkını Rum zulmünden kurtarmıştır ve Türkiye'nin garantörlük hakkını kullanarak adaya müdahale etmesi, hem Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamış hem de adada barışı getirmiştir," dedi.
Dora, Kıbrıs'ta tek taraflı çözümler dayatmak yerine, iki halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti. “KKTC'nin tanınması, sadece Kıbrıs Türk halkının değil, Türkiye'nin de güvenliği için hayati önemdedir. Türkiye, 1983’te kurulan KKTC’nin uluslararası alanda tanınması için her türlü diplomatik çabayı göstermektedir,” ifadelerini kullandı.
CHP'nin çözüm önerilerinin, Kıbrıs Türk halkının egemenlik hakkını göz ardı ettiğini belirten Dora, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Yapılan anketlerin ve halkın iradesinin, Kıbrıs Türk halkının bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdürmek istediğini gösterdiğini vurguladı. "Uluslararası toplum, Kıbrıs'ta kalıcı bir barış için KKTC'yi tanımalı ve iki devletli çözümü desteklemelidir," dedi.
Son olarak Dora, küresel çıkar odaklarının CHP'yi kullanarak Kıbrıs Türklüğünü esaret altına alma planlarının karşısında duracaklarını ve milli diplomasinin yanında olacaklarını belirtti. “Küresel çıkar odaklarının CHP’yi aparat hale getirerek Kıbrıs Türklüğünü esaret altına alma planının karşısında milli diplomasinin ve bağımsız Kıbrıs Türk Devleti’nin yanında olacağız!” diye ifade etti.
Muhabir: MELİHA KÜÇÜKÖNDER