Depremzedeler İçin Sayacılık Kursları Açıldı: Yeniden Hayata Tutunmak

Kadınların Güçlendirilmesi

Depremin vurduğu bölgelerde özellikle kadınların güçlendirilmesi ve ekonomik özgürlüklerinin artırılması hedefleniyor. Bu amaçla, Antakya'da konteyner kentlerde yaşayan depremzede kadınlara yönelik ayakkabıcılık sektöründe istihdam sağlamak amacıyla sayacılık kursları düzenleniyor.

Hatay'da ayağına demir korkuluk saplanan kişi yaralandı Hatay'da ayağına demir korkuluk saplanan kişi yaralandı

A W160691 01Kursların Açılışı

Hatay Valiliği himayesinde ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) öncülüğünde gerçekleştirilen kursların açılışı, Hatay Valisi Mustafa Masatlı tarafından 8 Mart Kadınlar Günü'nde yapıldı. Açılışa, DOĞAKA Genel Sekreteri Oğuz Alibekiroğlu, İŞKUR İl Müdürü Abdullah Kılınç, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Öztürk, Hatay Ayakkabı İmalatçıları Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Doğan Aydın ve depremzede vatandaşlar katıldı.

Kursların İçeriği ve Hedefleri

Merkez Antakya ilçesi Narlıca Mahallesi'ndeki Habib-i Neccar Konteyner Kenti'nde kurulan atölyelerde gerçekleştirilecek kurslar kapsamında, 25 kadına 4 ay boyunca sayacılık eğitimi verilecek. Kursu başarıyla tamamlayan kadınlara Milli Eğitim onaylı Sayacılık Kursu Sertifikası verilerek, bu kadınların en az %30'u ayakkabıcılık sektöründe istihdam edilecek.

Bu kurslar, depremzedelerin yeniden topluma kazandırılması ve ekonomik açıdan güçlenmelerine katkı sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Muhabir: MELİHA KÜÇÜKÖNDER