Cuma Namazı Vakitleri 8 Mart: İstanbul, Ankara, İzmir Namaz Saati

Cuma namazı vakitleriyle ilgili merak devam ediyor. 8 Mart 2024'te kılınacak olan cuma namazı için saatler araştırılıyor. Bu manevi atmosferde cemaatle birlikte namaz kılmak isteyenler için cuma namazı saatleri oldukça önemli. İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerdeki cuma namazı saatleri araştırılıyor. İşte, 8 Mart 2024'te İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerde cuma namazı saatleri...

Miraç kandil namazı saat kaçta? Miraç Kandili'nde hangi namaz kılınır? Miraç Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma Namazı Saatleri

Mart ayının ikinci cuma namazı için geri sayım başladı. Öğle ezanı vakti kılınan cuma namazının saati her hafta birkaç dakika farklılık gösterebiliyor. İşte, İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerdeki 8 Mart cuma namazı vakitleri:

  • İstanbul: 13:20
  • Ankara: 13:04
  • İzmir: 13:27
  • Adana: 12:54
  • Bursa: 13:20

AA-20230930-32276756-32276753-DORTYOLDA_AILELER_SABAH_NAMAZINDA_BULUSTUCuma Namazı Kaç Rekattır?

Cuma namazının farzı iki rekattır. Bu konuda herhangi bir ihtilaf yoktur. Hz. Peygamber'in cuma namazından önce nafile bir namaz kılıp kılmadığı konusunda fıkıh bilginleri arasında farklı görüşler bulunmaktadır. Bazılarına göre cuma namazının farzından önce nafile bir namaz olmadığı, bazılarına göre ise Hz. Peygamber'in cuma namazının farzından önce tahiyyetü'l-mescid dışında nafile olarak namaz kıldığı rivayet edilir.

Antalya'daki teleferik kazasında mahsur kalanların tamamı kurtarıldı Antalya'daki teleferik kazasında mahsur kalanların tamamı kurtarıldı

Cuma namazından sonra nafile olarak kılınan namazın kaç rekatta olduğu konusunda da farklı görüşler bulunmaktadır. Ebu Hanife'ye göre bir selamla dört, Şâfiî'ye göre iki selamla dört, Ebû Yûsuf'a göre ise dört rekatta bir selam ve iki rekatta bir selam vermek üzere toplam altı rekattır.

Bu rivayetler, Hz. Peygamber'in cuma namazından önce ve sonra, ismi ne olursa olsun evde ya da camide nafile namaz kıldığını göstermektedir. Bu itibarla, cumadan önce ve sonra kılınan namazlar, cuma namazına daha sonra yapılan bir ilave olmayıp, Hz. Peygamber'in uygulamasına dayanmaktadır.

Editör: SEVİLAY YUMUŞAK