Türk Standartları Enstitüsü Personel Alımı Başladı Türk Standartları Enstitüsü Personel Alımı Başladı
Aile Bakanı Göktaş'tan Çocukları Okula Giden Anneler İçin Müjdeli Haber
 Aylık 5,330 TL Destek Ödemesi
Yapılan zam ile birlikte, sosyal ve ekonomik destek kapsamında çocuk başına verilen destek miktarının 5,330 TL olduğunu açıklayan Bakan Göktaş, bu kararın çocukları okula giden annelere maddi anlamda büyük bir destek sağlayacağını ifade etti.
 Başvuru Şartları ve İşlem Süreci
Başvuruların e-Devlet kapısı üzerinden alınacağını belirten Bakan Göktaş, bu destekten yararlanmak isteyen annelerin belirli şartları yerine getirmeleri gerektiğini ifade etti. Başvuru yapacak adaylardan beklenen şartlar şu şekilde sıralandı:
  • Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
  • Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
  • Bakım tedbir kararı bulunan, yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılan gençler.
  • Olağanüstü durumlarla karşılaşan ailelerin çocukları.
Başvuruların ardından çocuk başına verilecek destek miktarının belirleneceği belirtildi. Bu destekleme sürecinin, başvuran ailelerin ekonomik durumlarına göre değerlendirileceği ifade edildi.
Bakan Göktaş'ın Açıklamaları
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarını ortalama 3 bin 571 liradan 5 bin 330 liraya yükselttik. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalamasını da 5 bin 705 liradan 8 bin 895 liraya çıkartıyoruz" dedi.
Bu desteklerle ailelere önemli bir maddi katkı sağlanırken, çocukların eğitim masraflarının karşılanması hedeflenmektedir. Bakan Göktaş, çocukları okula giden annelerin desteklenmesiyle ailenin genel ekonomik durumuna olumlu bir etki yapmayı amaçladıklarını belirtti.
Editör: Editör Melek