31 Mart yerel seçimlerinin ardından CHP İl Binası'nda toplanan parti yetkilileri, seçim sonuçlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunmak üzere basın toplantısı düzenledi. Toplantıya CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Ünal Ateş, CHP Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeynep Özbaş Arıkan ve CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç katıldı.

Parti yetkilileri, seçim sonuçlarını değerlendirerek kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Özellikle Kahramanmaraş'ta elde edilen başarılı sonuçlar üzerinde duran CHP teşkilatı seçim sürecini ve alınan sonuçlardan memnun olduklarını ifade etti.

Menderes Türel kimdir, kaç yaşında, nereli? Menderes Türel kimdir, kaç yaşında, nereli?

CHP İl Başkanı Ünal Ateş, “Kahramanmaraş’ta yerel Seçim sonuçları neticesinde 31 Mart seçimleri sonrasında vatandaşların çok da alışkın olmadığı sonuçlar ve beklentilerimizin çok üstünde bir tablo ortaya çıktı. Elbistan, Pazarcık, Nurhak ve Ekinözü ilçelerinde CHP belediye başkan adayları seçimleri kazandı. Çağlayancerit te iyi partinin adayı kazandı. Dulkadiroğlu, Türkoğlu ve Göksun’da yeniden refah partisinin adayı kazandı. Geçmiş dönemlerde 12 belediyenin 11’ine sahip olan iktidar, bu vesile ile 8 belediyesini kaybetti. Biz Yıkık bir şehri devraldık. CHP belediye başkanları ve bu noktada işimiz çok zor, sorumluluğumuzu biliyoruz. Önce yaralarımızın saracağız sonrasında ise de bu şehri ayağa kaldırmak içinde CHP olarak var gücümüz ile çalışacağız. Uyum içinde çalışırsak kazanan Kahramanmaraş olur” diye ifade etti.


CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeynep Özbaş Arıkan,’’ Hep beraber yoğun bir seçim süreci geçirdik. Çok başarılı bir seçim kampanyası yürüttük. Ben kendi açımdan geç başladım, hem teşkilat ile tanışmam biraz beni bu konuda daha yavaş hareket etmeme vesile oldu. Ama Neticede Aldığımız oy, kazandığımız ilçeler belki de ülkemizin kaderini değiştirecek sonuçlar. 50 yıl sonra Elbistan’ın alınması, Kahramanmaraş’ın şuan yarısı CHP kazandı. haritaya baktığımızda CHP’nin oy oranında yükselişi bir başarıdır. Kahramanmaraş’ta ilk defa kadın belediye başkan adayı çıktı ve bu anlamda bir ilk yaşandı. Bundan sonrada Kahramanmaraş’ta kadın belediye başkan adayları çıkacak ben bunun meşalesini yaktım. Kahramanmaraş’ta CHP’nin yaptığı en başarılı seçim dönemi oldu Keşke büyükşehirde alabilseydik. İnşallah bir sonraki secimde CHP’sin büyükşehir belediyesini de kazanacağına inanıyorum” dedi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç,’’ Kahramanmaraş’ta AK Parti seçimi kaybetti’’
 “Demokrasi sınavında sandığa gittik yurttaşlarımız gereğini yaptı demokrasi sınavından başarı ile çıktık. Kahramanmaraş özelinde biz 5 kazanım elde ettik. 4 belediye başkanı seçimi kazandı, 5’inci kazanımımız ise Zeynep Özbaş Arıkan’dır. CHP olarak biz Zeynep hanımı kazandık. Elbistan’ı 51 yıl sonra kazandık, ben bunu aylar öncesinde söyledim. 1500 oy farkıyla Elbistan’da kazandık. İyi bir aday iyi bir isim. Ekinözü’nde tarihimizde ilk kez kandık. Pazarcık’ta 2 dönemdir AK Parti’deydi ve Haydar İkizer orada seçimi kazandı. Kahramanmaraş’ta AK Parti seçimi kaybetti. Onikişubat ilçesinde oyları tekrar sayılırsa yeniden refah partisi kazanır. Benim önerim tekrardan sayalım sayarken de Kahramanmaraş’ın milletvekilleri olsun hep beraber tekrardan sayıldığında yeniden refah partisini kazanacağına inanıyorum Bu şehirde CHP’nin 4 belediyesi var artık. Başarı budur, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu başarı gecemizi gündüzümüze katarak, emekle oluyor” diye ifade etti.

"Onikişubat İlçesinde Oyları Yeniden Sayılmalı"
CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Onikişubat ilçesindeki oyların yeniden sayılması gerektiğini belirtti. Öztunç, yapmış olduğu açıklamada, bu ilçede yapılan oyların tekrar sayılması durumunda Yeniden Refah Partisi'nin kazanacağına inandığını ifade etti.
Öztunç, önerisinin Onikişubat ilçesindeki oyların tekrar sayılması olduğunu dile getirdi. Ayrıca, bu tekrar sayım sürecinde Kahramanmaraş'ın milletvekillerinin de bulunmasını ve sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesini önerdi, Tekrar sayımın ardından Yeniden Refah Partisi'nin kazanacağına inandığını vurguladı.

Milletvekili Ali Öztunç, DEVA Partisi milletvekili İrfan Karadutlu'ya sert sözlerle yüklendi
Milletvekili Ali Öztunç ‘’ Karadutlu'nun CHP'nin desteğiyle milletvekili olduğunu belirterek, CHP’’nin kendisine duyulan desteği unuttuğunu ifade etti. Öztunç, Karadutlu'nun seçim sürecinde CHP'ye karşı eleştirilerde bulunduğunu bunun siyasi ahlakla bağdaşmadığını söyledi. Öztunç, Karadutlu'nun seçim sürecindeki davranışlarını eleştirirken, ona verilen desteği hatırlattı. Kendisinin ve CHP'nin Karadutlu'ya verdiği emeği vurgulayarak, milletvekili olmasını sağladıklarını dile getirdi.  Kendisini milletvekili yapan partiye sitem etmesini hoş karşılamadığını belirtti.
Öztunç, Karadutlu'nun siyasi ahlaka uymayan davranışlar sergilediğini savundu. Kendisine verilen desteği unuttuğunu söyledi Öztunç, Karadutlu'nun CHP'nin milletvekili olurken desteğini ve emeğini unuttuğunu belirtti. Kendisinin ve CHP'nin Karadutlu'ya verdiği desteği hatırlatarak, onun milletvekili olmasını sağladıklarını vurguladı.

Muhabir: MURAT KUŞCU