Kahramanmaraş'ta Serigrafi Ustası, Magnetlerle Şehrin Kültürel Değerlerini Tanıtıyor Kahramanmaraş'ta Serigrafi Ustası, Magnetlerle Şehrin Kültürel Değerlerini Tanıtıyor
Kahramanmaraş'ta, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle  kutlandı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan İnan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcı Vekili Habibullah Keser, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fırat Görgel, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın yanı sıra çok sayıda kent protokolü katıldı.
58585Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesi Müdürü'nden Açılış Konuşması
Programın açılış konuşmasını Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesi Müdürü Ali Buldum yaptı. Buldum, konuşmasında zaferin önemine vurgu yaparak, "Zorlu koşullara ve büyük kayıplara rağmen tarihe geçen bir zaferde akışını etkileyecek derecedeydi. Bu cephede alınan galibiyet, dünya ülkelerinin güç dengelerini değiştirmiş ve yüce Türk milletinin belirleyici ve yönlendirici gücünü bir kere daha gözler önüne sermiştir" ifadelerini kullandı.
58456212Çanakkale Zaferi'nin Tarihsel Önemi
Programda konuşan Personel Üsteğmen Bora Türe, Çanakkale Zaferi'nin Türk milleti için önemini vurgulayarak, "Çanakkale Savaşları'nda askeri bir deha olarak ön plana çıkan Yarbay Mustafa Kemal'in çok isabetli ve ileri görüşlü muhakemesi neticesinde hedeflerine ulaşamamışlardır. Şanlı tarihimizde yerini alan ve tüm dünyaya karşı cesaretin ve fedakarlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden birisidir" dedi
Garnizon Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen konuşmada, 18 Mart'ın Türk milleti için büyük bir zaferin simgesi olduğu vurgulandı. Çanakkale Savaşı'nın, Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhunu en güçlü şekilde sergilediği bir dönemin önemli bir parçası olduğu belirtildi. Konuşmacılar, şehitlerimizin kahramanlığını ve fedakarlığını vurgulayarak, bu ruhun gelecek nesillere aktarılmasının önemini vurguladılar.
"Çanakkale Geçilmez" Gölge Tiyatrosu
Etkinlik kapsamında sahnelenen "Çanakkale Geçilmez" adlı Gölge Tiyatrosu, izleyicilerden büyük beğeni topladı. Çanakkale ruhunu ve mücadelesini canlandıran gösteri, duygu dolu anlar yaşattı ve izleyicilerin gözlerinde yaşlarına neden oldu. Tiyatro gösterisi, tarihi olayları canlı ve etkileyici bir şekilde aktararak, izleyicilere unutulmaz bir deneyim yaşattı.
592826251652Oratoryo Gösterisi ve Zeybek Oyunuyla Sona Erdi
Program, etkileyici bir oratoryo gösterisiyle devam etti. Oratoryo, Çanakkale Savaşı'nın önemli anlarını ve şehitlerin fedakarlığını anlatarak, izleyicilerin duygularını derinlemesine etkiledi. Ardından, coşkulu bir zeybek oyunu ve katılımcıların bir araya gelerek fotoğraf çekimiyle son buldu.
Muhabir: MURAT KUŞCU