DOLUNAY NE ZAMAN? Haziran 2024 Dolunayı ne zaman, saat kaçta? Dolunay hangi burçta? DOLUNAY NE ZAMAN? Haziran 2024 Dolunayı ne zaman, saat kaçta? Dolunay hangi burçta?
Yükselen Yıldız Can Uzun: Futbol Yolculuğu ve Milli Takım Tercihi
Genç Futbolcu Can Uzun Kimdir?
11 Kasım 2005'te Almanya'nın Regensburg şehrinde doğan Can Uzun, orta saha ve on numara pozisyonlarında oynayan bir futbolcudur. Futbol kariyerine Nürnberg altyapısında başlayan Uzun, 19/20 sezonunda Ingolstadt altyapısına geçiş yapmış, daha sonra Nürnberg'e geri dönmüştür. Nürnberg U17 ve U19 takımlarında forma giyen Uzun, 2023/24 sezonunda A takıma yükselerek 2. Bundesliga'da 21 maçta 12 gol ve 1 asistlik performans sergilemiştir. Sağ ayağıyla etkili bir oyun tarzı sergileyen Uzun'un Nürnberg ile sözleşmesi 30 Haziran 2027'ye kadar devam etmektedir.
Kariyeri ve Başarıları:
  • 2023 yılında FC Nürnberg II'ye yükselen Uzun, 2023'te A takıma alındı.
    1. Bundesliga'da 21 maçta 12 gol 1 asistle oynadı.
  • 2023-24 DFB-Pokal'da 3 gol atarak Nürnberg'in 9-1'lik galibiyetinde kilit rol oynadı.
Can Uzun Piyasa Değeri:
Genç ve başarılı futbolcunun güncel piyasa değeri 5 milyon euro olarak belirlenmiştir.
A Milli Takım Tercihi:
Can Uzun, Türkiye ile U17, U18 ve U21 yaş kategorilerinde forma giydikten sonra A Milli Takım'da da Türkiye'yi tercih etti. Bu tercihi sosyal medya hesabından "Kalbimiin sesini dinledim" sözleriyle duyurdu.
EURO 2024 Kadrosuna Alınmama Hayal Kırıklığı:
EURO 2024 için Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın 26 kişilik kadrosuna alınmayan Can Uzun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda hayal kırıklığını dile getirdi. Uzun, "Sevgili arkadaşlar, maalesef dün 26 kişilik nihai kadrodan çıkarıldım. Birçok güzel görüşmenin ardından çok farklı bir beklentiyle geldim. Tüm kalbimle Türkiye’yi seçtim ve ülkem için ilk büyük turnuvamda oynamayı çok istedim. Güçlü bir sezon ve iyi performansların ardından şimdi kadroda olamamam beni gerçekten çok hayal kırıklığına uğrattı." ifadelerini kullandı.
Hedef: 2026 Dünya Kupası:
Bu karara saygı duyduğunu belirten Uzun, "Gelecek sezona yoğun bir şekilde hazırlanacağım. Görevim, bundan sonra daha çok çalışmak, yeni kulübümde 1. Bundesliga’da iyi bir sezon geçirmek ve kendimi tekrar kanıtlamak! En büyük dileğim, milli takımımızın Avrupa Şampiyonası’nda başarılı olması. Takıma şimdi her şeyin en iyisini ve Avrupa Şampiyonası için başarılar diliyorum! Benim zamanım gelecek ve 2026 Dünya Kupası’nda yer almak ve oynamak için elimden gelen her şeyi yapacağım, bu benim hedefim! Türkiye’ye verdiğim sözü tutacağım." dedi.
Can Uzun'un milli takıma katılıp katılamayacağı ve 2026 Dünya Kupası'nda yer alıp alamayacağı ise önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak.
CAN UZUN KİMDİR?
11 Kasım 2005'te Almanya'nın Regensburg şehrinde doğan genç futbolcu, orta saha ve on numara pozisyonlarında oynamaktadır. Kariyerine Nürnberg altyapısında başlayan oyuncu, 19/20 sezonunda Ingolstadt altyapısına geçmiş, daha sonra tekrar Nürnberg altyapısına dönmüştür. Nürnberg U17 ve U19 takımlarında oynadıktan sonra, 2023/24 sezonunda A takıma yükselmiştir. Bu sezon 2. Bundesliga'da 21 maçta 12 gol ve 1 asist yaparak dikkat çekmiş ve sağ ayağıyla etkili performans sergilemiştir. Oyuncunun takımıyla olan sözleşmesi 30 Haziran 2027'ye kadar devam etmektedir.
KARİYERİ VE BAŞARILARI
Uzun Regionalliga Bayern'de oynadığı dört maçtan sonra Nisan 2023'te FC Nürnberg II'ye çağrıldı. Mayıs 2023'te FC Nürnberg'in as takımına alındı. 3 kez 2. Bundesliga liginde forma giydi. 2023-24 DFB-Pokal turnuvasının ilk turunda üç gol atarak Nürnberg'in turnuvanın ilk turunda beşinci lig kulübü FC Oberneuland'a karşı 9-1'lik net bir skorla galip gelmesinde önemli rol oynadı
CAN UZUN PİYASA DEĞERİ
Genç ve başarılı futbolcunun güncel piyasa değeri 5 milyon euro.
SOSYAL MEDYA HESABINDAN A MİLLİ TAKIMI TERCİH ETTİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI
Can Uzun Türkiye ile U17, U18 ve U21 yaş kategorilerinde oynadı. Genç oyuncu A Milli Takım tericihini de Türkiye'den yana yaptı. Can Uzun, Türkiye A Milli Futbol Takımı'nı tercih etmesiyle ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kalbimiin sesini dinledim" ifadelerini kullandı.
KADROYA NEDEN ALINMADI?
EURO 2024 için Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın 26 kişilik kadrosuna alınmayan Can Uzun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda hayal kırıklığını ifade etti. Uzun, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
"Sevgili arkadaşlar, maalesef dün 26 kişilik nihai kadrodan çıkarıldım. Birçok güzel görüşmenin ardından çok farklı bir beklentiyle geldim. Tüm kalbimle Türkiye’yi seçtim ve ülkem için ilk büyük turnuvamda oynamayı çok istedim. Güçlü bir sezon ve iyi performansların ardından şimdi kadroda olamamam beni gerçekten çok hayal kırıklığına uğrattı. Bu kararı anlayamıyorum ama saygı göstereceğim ve şimdi gelecek sezona yoğun bir şekilde hazırlanacağım. Görevim, bundan sonra daha çok çalışmak, yeni kulübümde 1. Bundesliga’da iyi bir sezon geçirmek ve kendimi tekrar kanıtlamak! En büyük dileğim, milli takımımızın Avrupa Şampiyonası’nda başarılı olması. Takıma şimdi her şeyin en iyisini ve Avrupa Şampiyonası için başarılar diliyorum! Benim zamanım gelecek ve 2026 Dünya Kupası’nda yer almak ve oynamak için elimden gelen her şeyi yapacağım, bu benim hedefim! Türkiye’ye verdiğim sözü tutacağım."
Editör: ATİLLA ŞAKACI