1500 Kamu Personeli Alımı: Yeni Duyuru Yayımlandı (Tarım Bakanlığı) 1500 Kamu Personeli Alımı: Yeni Duyuru Yayımlandı (Tarım Bakanlığı)
Temmuz Ayında ÖTV Zamları Gündemde
Temmuz ayı ile birlikte Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zamları, gündemin öncelikli konusu haline geliyor. 3 Temmuz Çarşamba günü Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bu açıklaması sonrası, başta akaryakıt olmak üzere birçok kalemdeki ÖTV maktu tutarlarına zam yapılması bekleniyor. Benzin, motorin ve LPG fiyatlarında artış öngörülüyor.
İlk Zam Elektriğe Geldi
Temmuz ayının ilk günü elektriğe %38 oranında zam yapıldı. Ardından, 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak Yİ-ÜFE ile birlikte, akaryakıt, alkol ve sigara ürünlerinin ÖTV maktu tutarlarına yaklaşık %20 oranında otomatik zam yapılacak.
Akaryakıt Fiyatlarında Artış Bekleniyor
Yİ-ÜFE’nin %20 artması durumunda, ÖTV tutarları benzinde 11.34 liraya, motorinde ise 10.63 liraya yükselecek. ÖTV üzerinden alınan Katma Değer Vergisi (KDV) ile birlikte, vergi yükü benzinde 2.27 lira, motorinde ise 2.13 lira olacak. Bu zamların ardından benzinin litre fiyatı 42.40 TL’den 44.67 TL’ye, motorinin litre fiyatı ise 42.51 TL’den 44.64 TL’ye çıkacak.
LPG’ye de Zam Geliyor
LPG grubunda da 1.80 TL fiyat artışı bekleniyor. Kaynaklar, "Akaryakıt fiyatlarında, platt’s değerleri doğrultusunda bir değişiklik gözükmüyor ancak TÜİK verileri açıklandıktan sonra hem akaryakıt ürünlerinde hem de otogaz (LPG) ürünlerinde 03.07.2024 tarihinden geçerli olacak şekilde ÖTV kaynaklı fiyat artışı bekleniyor" açıklamasında bulundu.
Editör: SEVİLAY YUMUŞAK