ÇİFTÇİLERİN YÜZÜ GELDİ, BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR CAN SUYU OLDU
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ilk etapta küçükbaş hayvanları telef olan yetiştiriciler olmak üzere, bedelsiz hayvan dağıtımı gerçekleştirilmişti. Bugün de Tarım ve Orman Komisyon Başkanı Vahit Kirişçi tarafından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine ait hayvan borsasında
TELEF OLAN HAYVANIN YERİNE AYNI SAYIDA HAYVAN ALAN ÇİFTÇİLERİN YÜZÜ GÜLDÜ
Deprem bölgesinde çiftçilik faaliyetinde bulunan vatandaşlara telef olan büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanı ve arılı kovanları, deprem bölgesinde kırsalın yeniden ayağa kaldırılması ve hayvansal üretimin devamlılığının sağlanması amacıyla 12 Mart 2023 tarihli ve 135 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında ayni olarak karşılanıyor. Kararname kapsamında, çiftçilerin telef olan hayvanları, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı TİGEM işletmelerinden sağlanan aynı ırktan hayvanlar ile bir defaya mahsus olmak üzere bedelsiz karşılanacak. Bunun için telef olan hayvanın TÜRKVET'te kaydının bulunması ve il/ilçe hasar tespit komisyonlarınca tespitinin yapılmış olması gerekiyor.
Şartlara haiz 40 çiftçiye bugün Kahramanmaraş’ta 130 adet büyükbaş hayvan teslim edildi.
Tarım Orman ve Köy işleri Komisyon Başkanı Vahit Kirişçi: Bugün yine hayırlı bir iş için bir aradayız. 6 şubat depremleri olduğunda, daha sıcağı sıcağına o gün bizler de Tarım Orman Bakanlığı görevini ifa etmeye çalışıyorduk. O görevimiz çerçevesinde de hayvanları telef olan vatandaşlarımızın büyükbaş, küçükbaş arılın kovan, su ürünleri, kanatlı, bunların tamamıyla ilgili sayın Cumhurbaşkanımız 12 mart 2023 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle bunların birebir ödenmesi hususunda bir karar çıkarttı. Bu karar çerçevesinde de tüm Türkiye’de ama 11 ilin depremin yaşandığı illerin bulunduğu yerlerde birebir karşılanması hususunda bir kararname çerçevesinde de adım atılmış oldu.
Devamında da şimdi hem büyükbaş, hem arılı kovan, hem kanatlı, hem de su ürünleriyle ilgili bunların tamamı gerçekleşmiş olacak. Tabi bugün 40 çiftçimize 130 tane büyükbaş hayvanı teslim edeceğiz. O kardeşlerimize şimdiden o hayvanlardan bol bereketli kazançlar elde etmelerini, çiftçi kardeşlerimizden, rabbimden niyaz ediyorum. Bu onlar için çok kıymetli. Onların yine üretmeye devam edeceklerine ben yürekten inanıyorum. Depreme rağmen bunu eksiksiz sürdürdüler. Şuanda Kahramanmaraş’tayız. Hemşerilerim adına şükranlarımı sunuyorum.”