KSÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığına Prof. Dr. Kamile Gül Atandı KSÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığına Prof. Dr. Kamile Gül Atandı

Bakan Tekin, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesindeki Beşiktaş İlkokulu'nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, asrın felaketinin etkilerinin unutulmasına bir nebze de olsa katkı sağlayacak bir etkinlikte yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın deprem bölgesinde yapılan çalışmaları yakından takip ettiğini ifade eden Bakan Tekin, hem kendisinin hem de diğer bakanların deprem bölgesini gündemin birinci sırasına koyduğunu belirtti.

Depremin ilk anından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Tekin, şöyle konuştu:

"Deprem olduğu andan itibaren öğretmen arkadaşlarımız, bakanlık merkez teşkilatındaki arkadaşlarımız, taşradaki idarecilerimiz hepsi işin bir yerinden tutarak katkı sunmaya çalıştı. Yüzlerce etkinlik yaptık. Hastanelerde sınıflar kurmaktan tutun, 8. sınıf öğrencilerine Türkiye'nin her tarafında eğitim öğretimlerine devam etmeleri için kontenjan açmaya kadar... Öğretmen atamalarında, buradaki eksikleri giderebilecek, norm ihtiyacını kapatacak, pozitif ayrımcılıktan tutun, burada çalışan öğretmen arkadaşlarımızın problemlerini çözmeye kadar elimizden geleni yaptık. Velilerimizin hem zaman geçirmek, hem meslek edinmelerine katkı verecek, hayat boyu faaliyetlerinden tutun, psikososyal destek ünitelerine kadar, aklınıza gelebilecek her alanda organizasyon yaptık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Her bakan kendi alanıyla ilgili olarak 6 Şubat'tan önce ilin durumunu bir an önce eskisinden daha iyi hale getirecek" şeklinde talimat verdiğini ve kendilerinin de bakanlık olarak bu alanda çalışma yürüttüğünü ifade eden Tekin, 6 Şubat öncesinde Kahramanmaraş genelinde 1017 okulda toplam 10 bin 133 dersliğin bulunduğunu anımsattı.

Kahramanmaraş'ta deprem nedeniyle 97 okulun kullanılamaz hale geldiğini aktaran Tekin, şöyle devam etti:

"Totalde baktığımızda bizim, deprem sonrası yani 6 Şubat'tan sonra okullar açıldığı andan itibaren toplam Kahramanmaraş genelinde yaklaşık 8 bin 446 dersliğimiz kullanılabilir halde. Yani 2 bin civarında dersliğimiz kullanılamaz hale geldiği için deprem esnasında 2 bin civarında eksik derslikle eğitim öğretim hayatına başladık. Fakat aradan geçen zaman zarfında yatırım programımıza koyduğumuz, ihalesi başlanan, tamamlanan ya da ihale süreci devam eden ama 2024-2025 eğitim öğretim yılının başına kadar tamamlamayı hedeflediğimiz toplam derslik sayısı 2 bin 292. Aklınıza gelebilecek, yıkılmış, hasar görmüş yeni yerleşim yerleri sebebiyle ihtiyaç hasıl olmuş, her yerdeki okullarımız, yatırım programımızın içerisinde. Toplamda bir aksilik olmazsa inşallah, bir sorun çıkmazsa kentte 2024-2025 eğitim öğretim yılında 10 bin 738 derslikte eğitim öğretim hayatına başlamış olacağız."