Vedat Özdemiroğlu'nun oğlu neden öldü? Can Ilgaz'ın hastalığı nedir? Vedat Özdemiroğlu'nun oğlu neden öldü? Can Ilgaz'ın hastalığı nedir?
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle birlikte limon aromalı sos, limon sosu, limonlu sos ve benzeri isimlerle limon suyu benzeri ürünlerin yurt içinde arzına yasak kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Limon Aromalı Sos ve Benzeri Ürünlerin Türkiye İçinde Satışı Yasaklandı
Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde Yapılan Değişiklikle Limonlu Ürünlerin Piyasaya Arzına Yasak
Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde gerçekleştirdiği bir değişiklikle, limon suyu izlenimi veren ürünlerin yurt içinde satışına yasak getirdi. Yapılan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak 31 Aralık 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.
Yasaklanan Ürünler: Limon Aromalı Sos, Limon Sosu ve Benzerleri
Buna göre, limon suyu izlenimi yaratan ve "limon aromalı sos," "limon sosu," "limonlu sos" gibi isimlerle anılan ürünlerin Türkiye içinde arzına izin verilmeyecek. Bu ürünlerin 31 Aralık 2024 tarihinden sonra piyasada bulundurulması da yasaklanmıştır.
Bu kararın amacıyla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmazken, değişikliğin tüketicinin sağlığını koruma ve gıda ürünlerinin etiketleme standartlarını düzenleme amacını taşıdığı düşünülmektedir.
Son Tarih: 31 Aralık 2024
Yasak kapsamındaki ürünlerin satışına devam eden işletmelerin, 31 Aralık 2024 tarihine kadar mevcut stoklarını tüketmeleri ve piyasadan çekmeleri beklenmektedir.
Bu düzenlemenin Türkiye genelindeki gıda sektöründe nasıl bir etki yaratacağı ve tüketicilerin tepkileri merakla beklenmektedir.
ARTIK YASAKLANDI
Karara göre limon suyu izlenimi veren; limon aromalı sos, limon sosu, limonlu sos ve benzeri ürünler yurt içinde satılamayacak.
Bu kapsamda yurt içinde piyasaya arzına izin verilmeyen ürünler 31 Aralık 2024'ten sonra piyasada bulundurulamayacak.
Editör: ATİLLA ŞAKACI