Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremin ardından depremzedeler için yapılan prefabrik konutlarda yaşanan yüksek elektrik faturalarıyla ilgili olarak T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Alparslan Bayraktar'a soru önergesi verdi.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremden sonra depremzedeler için EÜAŞ’ın yaptırdığı 80 adet prefabrik konutta oturan depremzedelere hane başına yaklaşık aylık 3000-4000 TL gibi yüksek miktarlarda elektrik faturası gelmektedir AKEDAŞ Elektrik Dağıtım Şirketi ile yapılan görüşmeler neticesinde Ticari Ve Mesleki Amaçla Elektrik Tüketen Abonelikler olarak faturalandırıldığını bu yüzden Kwh 5 TL civarı olduğunu belirtmişlerdir.

Buna istinaden;

TMO buğday alımına başladı TMO buğday alımına başladı

1-     6 Şubat depreminden sonra EÜAŞ prefabrik konutlarına yerleştirilen vatandaşlara 1 yıl boyunca elektrik ücreti ödenmeyeceği söylenmesine rağmen 1 yıl dolmadan yüksek miktarda faturalar neden gönderilmiştir?

2-     Bu prefabrik konutlara gönderilen elektrik faturaları Ticari Ve Mesleki Amaçla Elektrik Tüketen Aboneler sınıfına neden alınmıştır?

3-     Buraları konut olarak kullanan depremzede vatandaşların elektrik faturalarının mesken olarak faturalandırılması neden yapılmamaktadır?

Muhabir: MELİHA KÜÇÜKÖNDER