Hatay’ın Arsuz İlçesinde Deprem Psikolojisini Resim Yaparak Atlıyorlar

Hatay'ın Arsuz ilçesinde deprem felaketi sonrasında ağır hasar alan bölgelerde yaşayan kadınlar, resim yaparak deprem sonrası stresi ve kaygıyı azaltıyorlar. Bu kapsamda, 70 yaşındaki ressam Gönül Ezer, Arsuz Belediyesi ve Şişli Belediyesi'nin ortaklaşa açtığı 'Psikososyal Destek Merkezi'nde resim dersleri veriyor.

A W155978 05Resim Sanatıyla Deprem Psikolojisi Atlatılıyor

Depremzede kadınlara resim sanatını öğreten Gönül Ezer, özellikle depremin etkilediği bölgelerde yaşayan kadınların resim yaparak psikolojik destek almalarını sağlıyor. Kadınlar, resim yaparak içlerindeki korkuları, endişeleri ve gelecek kaygısını bir nebze de olsa geride bırakıyorlar.

A W155978 04Kadınların Sosyalleşmesi ve Sanata Yönlendirilmesi Hedefleniyor

7 yıldır depremzede ev hanımlarına resim eğitimi veren Gönül Ezer, kursa katılan kadınların sosyal alanlarını geliştirmeyi ve sanata yönlendirmeyi hedeflediklerini belirtiyor. Kadınlar, resim yapmanın kendilerini işe yarar hissettirdiğini ve psikolojik olarak da olumlu etkiler gördüklerini dile getiriyorlar.

Kahramanmaraş'ta fedakar anne, kendini kas hastası çocuklarına adadı Kahramanmaraş'ta fedakar anne, kendini kas hastası çocuklarına adadı

Katılımcıların Memnuniyeti

Depremzede ev hanımlarından Şengül Turhan, resim atölyesinde korkularını, endişelerini ve gelecek kaygısını birlikte atlattıklarını ifade ediyor. Meltem Dik ise resim atölyesine gelmekten mutlu olduğunu ve kendisini işe yarar hissettiğini belirtiyor. Kadınlar, resim yapmanın terapi gibi geldiğini ve özgüvenlerinin arttığını dile getiriyorlar.A W155978 02A W155978 01

Muhabir: MELİHA KÜÇÜKÖNDER