Whatsapp’ı Ne Yaptın?

Birkaç gündür bütün önemli konuları bir tarafa bıraktık, “Whatsapp” deyip birbirimize bakıyoruz.

Günlük önemli sorularımızdan birisi “Whatsapp’ı ne yaptın?” oldu bile.

Hepimizin bildiği üzere, akıllı telefonlarımızda kullandığımız bir aplikasyon bir anda Türkiye’de ki kullanıcılarının bilgilerini Facebook şirketlerine satacağını açıkladı. Sözleşme yoluyla bilgileri paylaşma hakkını güvence altına alıp, “Bilgilerini değerlendiremeyeceksem, benim ürettiğim malı kullanma!” deyip, aba altından Türkiye’ de ki kullanıcılarına sopa gösterdi.

Hassas milletiz malum, neden Avrupa ülkeleri değil de Türkiye? Deyip, aplikasyonun üreticilerine millet olarak tepki göstermek adına farklı seçeneklere yönelip, biz de üzerimize düşen görevi eksiksiz yerine getirdik ve blöfümüzü yaptık.

Milletçe, coğrafi konumdan mıdır? Başka bir şeyden midir? Bilinmez, bir araya sıkışmışlığımız var zaten. Asya ve Avrupa arasında kalmışlığımızın en acı sonucu ikisine de tam olarak adapte olamamak değil mi yüzyıllardır? Doğu’ya bakıp sevinen, Batı’ya bakıp üzülen bir toplum olarak yıllardır nereye ait olduğumuzu düşünüp durduk. İbn-i Haldun Boşuna dememiş, “Coğrafya kaderdir” diye. Zaten Avrupa Birliğine’ de alınmayan ve eksik görülen bir ülke olarak, alınganlığımızı en üst perdeden belli etmek adına "Avrupalının ifşa edilmeyen sırları? Neden bize gelince ifşa ediliyor?” Deyip başka aplikasyonları indirmeye başladık. Elimizden geleni ardımıza koymadık.

Tepkimiz büyüktü! Şimdilik üretici firmadan bir açıklama yok fakat Rekabetin Korunması Kanununun 6. Maddesinin ihlal edilip edilmediğiyle alakalı resmi soruşturma başladı bile, bakalım ne olacak…

Bu açıdan ele alındığında, aplikasyon değiştiren kimselerin ben de dahil, “Whatsapp’ı ne yaptın?” sorusunu ciddiye alıyorum da, “Sırlarımızı ifşa edecekmiş” diyenlerin telaşını anlayamıyorum. Allah aşkına, Google kullanmıyor musunuz? G-mailiniz yok mu? Google Map te mi kullanmadınız? Zaten kullanmak isteyen, nerede olduğunuzu, neyi araştırdığınızı ya da ne yaptığınızı öğrenmek isteyen sizi her türlü bulur. Hepimizin akıllı telefonları ve zaten bir Facebook hesabı var. Facebook kendi bünyesinde ki bilgileri kendi şirketlerine mi vermeyecek? Tek sıkıntı ticaret hayatında da sıkça kullanılan bu aplikasyonun yerini alacak kalite de bir aplikasyon olmayışı.

Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın, ama Sağlıcakla Kalın!

YORUM EKLE

banner92

banner94

banner90