Cilt Bakımınızı İhmal Etmeyin!

Kahramanmaraş'ta bir firmada güzellik ve cilt bakımı uzmanlığı yapan Öznur Tekiş, estetik kaygıların yanı sıra, sağlık içinde cilt bakımının yapılması gerektiğini söyledi.

Cilt Bakımınızı İhmal Etmeyin!

Bugün Gazetesine, cilt bakımı ve önemine ilişkin açıklamalarda bulunan Tekiş,  cilt problemlerine yol açabilecek durumları ortadan kaldırmak ve  cilt problemlerinin son bulmasını sağlamak, sağlıklı bir cilde sahip olmak için bakımın şart olduğu ifade etti.

Cilt bakımının tercih edilme nedenlerini anlatan Tekiş şunları kaydetti;

"Cildin tazeliğini korumak için cilt bakımı yapılmalıdır. Düzenli şeklide cilt bakımını yapan kişilerin sorunsuz bir cildi olacağını söyleyebiliriz. Özellikle yatmadan önce, uyandığınızda ve güneşe çıkacağınız bir günde, cildinizi düşünerek hareket etmelisiniz. Sorun yaşamamak adına, bakımınızı kontrollü bir şekilde yapmanız gerektiğini unutmayın."

"Rutin olarak kendiniz cilt bakımınızı yapmalısınız. Bunu doğal ürünlerle ya da sağlıklı olan kozmetik ürünleri ile yapabilirsiniz. Gün içinde kendinizin yapacak olduğu makyaj temizliği sonrasında bakım şart olacak. Ayrıca düzenli olan güneş koruyucu, nemlendirici gibi ürünleri kullanmanızın da gerektiğini söyleyebiliriz. Cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap olarak rutin bakımınızın dışında, düzenli olan uzman bakımının da iyi olacağını söyleyebiliriz. Cildinizin analiz edilmesi, düzenli olarak kontrol edilmesi sağlığınız için önemlidir."

Tekiş, sağlıklı bir cilde sahip olmanın, hiçbir şekilde cildini kamufle etmeden rahatça hareket etmeyi sağladığını anlatarak şöyle konuştu;

"Sağlıklı bir cilde sahip olmak, vücudunuzun da sağlıklı olduğunun en önemli göstergesidir. Herhangi bir tedirginlik duymadan, direkt olarak cildinizi duru bir temizleme ile koruyabilirsiniz. Sabah akşam bir kere temizlenmesi, haftada bir maske yapılması, gün içinde cilt neminin korunması yeterli olacaktır. Sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmak herkesin hayalidir. Bakımın kontrollü bir şekilde yapılması ile hayal ettiğiniz görünüme kavuşmanız mümkündür. Cilt bakımı sayesinde, sağlıklı olmanın beraberinde, çok sayıda avantaj elde edeceksiniz."

"Sağlıklı ve güzel bir cilt için elbette sadece kozmetik kullanımı yetmez. Cilt bakımı bir bütündür ve cildi içeriden de güzel şekilde beslemek gerekir. Çünkü yediğiniz her şey cildinize yansır. "

Güzel bir cilt için dikkat edilmesi gerenleri şöyle sıraladı:

-Vitamin ve mineral eksikliğini gidermek için düzenli meyve ve sebze tüketmek. Özellikle cildin pürüzsüzlüğü için A ve E vitamini içeren gıdalar çok önemli.

-Bol su içmek. Su cildimizin de hayat kaynağı! Çünkü su içmek, cildimize de nem depolar ve toksinleri vücudumuzdan atmamızı sağlar.

-Düzenli uyku. Yetişkinler için ortalama 7-8 saat gece uykusu cildimizin güzelliği için olmazsa olmazlardan biri. Çünkü cilt kendini geceleri yeniliyor.

-Spor. Spor yaparken salgılanan mutluluk hormonu ve ter ile atılan toksinlerin cildimize ne kadar iyi geldiğini tahmin etmek zor değil.

Sağlıklı bir cilt için yapılmaması gerekenler:

-Sigaranın sağlığımız dolayısıyla cildimiz için de bir zehir olduğunu söylemeye gerek var mı?

-Çok yağlı yiyecekler, kızartmalar ve fast food beslenmeden de mümkün olduğunca kaçılmalı.

-Aşırı alkol tüketimi de cildimizi sigara gibi yıpratan faktörlerin başında geliyor.

-Aşırı güneşlenmek. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, cilt kanserinin en önemli sebeplerinden biri. Ayriyeten cildi yaşlandırması ve cilt dokusunun lekelenip pürüzlenmesine yol açması da cabası.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner180

banner174