banner142

Elvan: "Milletimize diz çöktürmeye çalışanlar avuçlarını yalayacak"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, son dönemde ekonomiye yönelik manipülatif saldırılar olduğunu hatırlatarak, "Birtakım manipülasyonlarla bu millete...

Elvan: "Milletimize diz çöktürmeye çalışanlar avuçlarını yalayacak"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, son dönemde ekonomiye yönelik manipülatif saldırılar olduğunu hatırlatarak, "Birtakım manipülasyonlarla bu millete diz çöktürebileceklerini düşünenler yine avuçlarını yalayacaklar. Güçlüyüz, dirençliyiz ve inançlıyız" dedi.
Elvan, Mersin'in Erdemli ilçesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsünce, Mersin Ekonomi Platformunun desteğiyle yapılan ve deniz ekonomisinden daha verimli yararlanılabilmesi adına araştırmaların gerçekleştirileceği 'Mavi Merkez'in kuruluşu dolayısıyla düzenlenen toplantıya katıldı.

"Sürdürülebilir bir deniz ekonomisi Mersin için zaruridir"
Mersin'in 300 kilometre kıyı şeridi ile yüzde birlik bir deniz büyüklüğü alanına sahip olmasına rağmen ekonomik açıdan yüzde 20'lik paya sahip olduğunu kaydeden Elvan, denizin Mersin için vazgeçilmez bir doğal kaynak olduğunu söyledi. Bu potansiyelin açığa çıkarılmasının şart olduğunu vurgulayan Elvan, "Sürdürülebilir bir deniz ekonomisi Mersin için zaruridir. Çünkü Mersinli hemşehrilerimizin bu ekonomiden ve sosyal, ekonomik olarak daha fazla yararlanması öncelikli amaçlarımızdan biridir. Bu nedenle bölgeyi özellikle uzun vadede koruyacak başarılı deniz ekonomisi için gerekli her türlü desteği vermeye özen gösteriyoruz. Kapsamlı ve verimli bir deniz stratejisi geliştirmek, denizden elde edilen bilgiyi sosyal, ticari ve ekonomik paydaya dönüştürmek, bilgiyi üretmek ve kullanmak, kamu ve özel tüm paydaşların katılımıyla daha etkin bir şekilde yararlanmak ve bu gibi daha birçok hedefe ulaşmada kilit bir görev üstleneceğine yürekten inanıyorum" diye konuştu.
Mavi Merkez'in ekonomiye katkılarından bahseden Elvan, "Mavi Merkez, özelde Mersin ekonomisi, nihayetinde de bölge ve ülke ekonomisi, bilimsel araştırmalar ve katma değer üretimi için elini taşın altına koymaktan hiçbir zaman çekinmeyecektir. Bu nedenle Mavi Merkez, sürdürülebilir bir mavi ekonomi için oldukça hayati bir işleve sahiptir" ifadelerini kullandı.

"Avuçlarını yalayacaklar"
Son dönemde ekonomiye yönelik manipülatif saldırılar olduğunu hatırlatan Elvan, şöyle devam etti:
"Son olarak bildiğiniz gibi ekonomimize yönelik bir saldırıyı devreye koydular. Birtakım manipülasyonlarla bu millete diz çöktürebileceklerini düşünenler yine avuçlarını yalayacaklar. Biz bu süreçte daha çok üretip, daha çok çalışarak hedeflerimize emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Sıkıntıları, bugüne kadar nasıl hep birlikte atlattıysak, bundan sonra da yine üstesinden gelmeyi başaracağız. Güçlüyüz, dirençliyiz ve inançlıyız. Bu ataklara karşı finansal ve reel politika araçlarımız son derece güçlüdür. Aktif ve uyarlanabilir direnç mekanizmalarımız devrededir. Ekonomik ve finansal kurum ve kuruluşlarımız bu kirli operasyona karşı gereken tüm adımları atmaktadır. Türkiye ekonomisi, 90'lı yılların ataletini, kabullenmişliğini liderimiz, milletimizin adamı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde üzerinden atmıştır. Artık ticari ve ekonomik olarak bölgesinde söz sahibi bir Türkiye var. Ülkemize yönelik yapılan saldırılara karşı milletimiz gereken cevabı her daim vermiştir. Bu süreci de alnımızın akıyla, daha da güçlü bir şekilde atlatacağız."

Su: "Mersin'in, bu coğrafyanın avantajlarından azami düzeyde istifade etmesini arzuluyoruz"
Mersin'in içerisinde bulunduğu özel coğrafyanın avantajlarından azami düzeyde istifade etmesini arzuladığını belirten Vali Ali İhsan Su ise bu doğrultuda gelişen teknolojiden de yararlanarak denizlerden en yüksek katma değeri elde etme noktasında kamu, özel sektör ve üniversitelerin ortaklığında yoğun çalışmalar sürdürüldüğünü söyledi. Su, Mavi Merkez'in bu amaçla ve bu iş birliği neticesinde hayata geçirilen oldukça önemli bir adım olduğunu kaydetti.
ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Barış Salihoğlu da Mavi Merkez'in çalışmaları ve mavi ekonomiye sunacağı katkılarla ilgili sunum yaptı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER