Bakan Özhaseki: "Sur'da bir ay içerisinde ihalelerimizi yapmaya başlarız"

Diyarbakır'da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayapınar ilçesinde yapımı tamamlanan 'Kent Meydanı' ile tarihi Sur ilçesinde incelemelerde bulundu.Bakan...

Bakan Özhaseki: "Sur'da bir ay içerisinde ihalelerimizi yapmaya başlarız"
Diyarbakır'da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayapınar ilçesinde yapımı tamamlanan 'Kent Meydanı' ile tarihi Sur ilçesinde incelemelerde bulundu.
Bakan Özhaseki'ye, AK Parti Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Ebubekir Bal, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Bilal Özkan ve ilgili kurum müdürleri eşlik etti. İlk olarak beraberindeki heyetle birlikte Kayapınar ilçesinde yapımı tamamlanarak hizmete açılan kentin parklarından olan Kent Meydanı'na geçen Bakan Özhaseki, burada incelemelerde bulundu. Parkı gezen Bakan Özhaseki, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla'dan bilgiler aldı.
Buradan ikinci durağı olan Sur'a geçen Bakan Özhaseki, Alipaşa Mahallesi'nde yapımı devam eden Diyarbakır evlerini inceledi. Evleri gezen Bakan Özhaseki, evlerle ilgili bilgi aldı. Bakan Özhaseki buradan Sur ilçesindeki ikinci durağı olan Balıkçılarbaşı semtine geçti. Dörtayaklı Minare çevresinde süren çalışmaları inceleyen Bakan Özhaseki, basına açıklamalarda bulundu.

"Bugün Sur'un kalbindeyiz"
Sur'da yapılan ve yapılması planlanan çalışmalara ilişkin bilgiler veren Bakan Özhaseki, "Bugün tarihi Sur'un içerisindeyiz, kalbindeyiz. Dörtayaklı Minare'nin yanı başındayız. Hepinizin bildiği gibi bundan birkaç yıl önce hiç istemediğimiz bir takım olaylar yaşandı Sur içerisinde. Nihayetinde Sur'un belki de üçte birine tesadüf eden yerlerde bu çatışmalar daha yoğun bir şekilde yaşandı. O günlerde tespitleri yapıldıktan sonra neler yapabileceğimiz hususunu eylem planı dahilinde açıklamıştık. 2 yıldır bu eylem planını devam ettiriyoruz. Yaptığımız tespitler doğuydu. Daha sonra bu doğru tespitler üzerine geliştirdiğimiz hareket tarzı da doğru olunca bugün sonuca doğru yaklaşırken geçmişte hata yapmadan doğru bir şekilde iş yapmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. İlk günlerde geldiğimizde Başbakanımızla burada izah ettiğimiz tek şey birincisi burada ne kadar mağduriyet varsa bu mağduriyetlerin hepsi giderilecek. Bundan yana kimsenin şüphesi olmasın. İkincisi Koruma Amaçlı İmar Planı var. Sur rastgele bir yer değil. Açılan alanlarda, temizlenen alanlarda bizim bildiğimiz klasik konutlar yapılarak dışarıya imara açılacak bir bölge olmayacak. Koruma Amaçlı İmar Planı bizim için anayasadır, buna sonuna kadar uyacağız diye ilan etmiştik. Son olarak da burada öyle bir fonksiyon yükleyeceğiz ki, öyle bir çalışma yapacağız ki Sur bundan sonra yaşayacak. Ticaretin kalbi olacak, insanların yaşam merkezi olacak ve burada turizm destinasyon merkezi olarak kayıtlara geçecek. Binlerce insan Diyarbakır'a geldiğinde doğrudan Sur'a koşup gelecek ve bu çevreleri görecek, içerde lezzetlerinden tadacak. Turizmden Diyarbakırlı, Diyarbakır esnafı, ticaret erbabı ve herkes dalga dalga bundan istifade edecek. Eylem planımızın temelinde ana hedeflerimiz bunlar" dedi.

"Bir ay içerisinde ihalelerimizi yapmaya başlarız"
Sur'da altyapı çalışmalarını bitirdiklerini kaydeden Bakan Özhaseki, şunları söyledi: "Şimdi asıl önemli olan buradaki eski geleneksel dokunun açığa çıkarılması. Bu çatışma yaşanan yerler eskiden bizim bildiğimiz klasik Diyarbakır evlerinin olduğu şahane, muntazam mahalleler değildi. Biraz uyuşturucunun merkezi olmuş, biraz varoşlaşmış, gayri meşru ilişkilerin çok hızlı biçimde devam ettiği, çirkin yapılaşmanın da son sürat devam ettiği bir yerdi. Çatışma yaşandı, Allah bir daha göstermesin, dua ediyoruz, diliyoruz ve bunun için de her türlü önlemi alıyoruz ama bu bölgenin temizlik yapılmış olması da aslında bir avantaj olarak önümüzde duruyor. Şimdi bunu bir fırsata çevirmeliyiz. İhaleye hazır hale getirdik. İnşallah bir ay içerisinde ihalelerimiz yapmaya başlarız. Birkaç ay içerisinde bu bölgede yapılacak tüm geleneksel konutların, ticari konutların, ayrıca tescillenen eserlerin ihalesi yapılır. Bunu yaptıktan sonra bir yıl içerisinde iş başlama tarihinden itibaren tamamını tamamlarız. İşimiz bitmiş olur. Bundan sonra burada vatandaşlarımıza evlerini veririz. Ticaret erbabı gelir buradaki mekanlarda işlerini yapmaya başlarlar, butik oteller çalışmaya başlar, restoranlar çalışmaya başlar, hediyelik eşya satanlar başlar. Yaşam devam etmeye başlar. İnşallah geride kötü bir hatır, iz kalmamış olur. Hangi partili olursa olsun, meşru olan Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında temsil edilen tüm partileri kast ederek söylüyorum eğer burayla ilgili iyi bir düşünceleri varsa lütfen iletsinler. Bize yardımcı olsunlar. Doğruysa, kabul edip işe geçeriz. Ancak geriden sadece bir algı operasyonuyla 'Devlet geldi, yaktı, yıktı. Şimdi de fakir fukarayı gönderdi. Şimdi de peşkeş çekecekler. Alışveriş merkezleri çıkacak. TOKİ konutları yapılacak' gibi yalan yanlış ne kadar iftira sözler varsa onları da duymak doğrusu hoşumuza gitmiyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER