‘’Maraş işi’’sim sırma sergilendi!

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında ‘’Maraş İşi’’ defilesi ve sergisi düzenlendi.

‘’Maraş işi’’sim sırma sergilendi!

Ünlü modacı Dilek Hanif'in onur konuğu olarak katıldığı programda, Asil Çağıl koreografisi ile Maraş İşiDefilesi ve Sergisi izleyiciler ile buluştu. Kent protokolü ve iş adamlarının katıldığı defilede yöresel kıyafetler başta olmak üzere, sim sırma işlemeleri dikkat çekti.

‘’DÜNYA MODASINDA YERİNİ ALACAKTIR’’

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, Maraş İşi Sim Sırmayı modern kültür ile harmanlayarak Dünya’nın beğenisine sunduklarını söyledi.  Kahramanmaraş’ın tekstildeki marka gücünü sim sırma ile buluşturarak Dünya modasına kazandırmayı hedeflediklerini belirten Zabun, ‘’Yerel değerlere odaklanan Dünya modasında, giyimin ihtiyaçtan çıkıp bir kimlik göstergesine dönüştüğü küresel moda endüstrisinde Maraş İşi sim sırma mutlaka yerini alacaktır’’ dedi. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir ise Maraşlı kadınların maharetlerini gösterdiğini söyledi.

‘’GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR’’

Kültürel değerler ve kültürün muhafazasının gelişim açısından mutlaka gerekli bir husus olduğuna değinen Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ise yaptığı konuşmada, ‘’Bugün aslında kalkınmanın manevi unsuru olan kültürel değerler ve bunun ihyası, gelecek nesillere aktarılması çok büyük bir hizmettir. Bu kültürü muhafaza ederek bugüne kadar getiren fedakar hanımefendilere, hassaten teşekkür ediyorum. Kahramanmaraş’ımızdaki bu kadim medeniyetin ifadesi olacak bu kültürel unsurları günümüze kadar getirerek, günümüzde farkında olmayan bizlere yarar bir şekilde sunması çok güzel bir faaliyettir’’ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

siteye gitmek için tıkla

banner79

banner77

banner78