“Yaşam’ı Aksatmayacak Şekilde Kapanacağız”

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, bir dizi ziyaretler kapsamında Divanlı Mahallesinde mahalle temsilcileri ile bir araya gelerek, tam kapanmayı anlattı.

“Yaşam’ı Aksatmayacak Şekilde Kapanacağız”

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun bir dizi ziyaretler kapsamında Divanlı Mahallesi muhtarlığını ziyaret ederek tam kapanmayı, muaf durumları anlatarak mahallenin sorunlarını dinledi. Vali Coşkun, Mahalle temsilcilerinin tam kapanmaya yönelik sorulara açıklık getirerek, “Covid-19 virüsünün mutasyona uğrayan yeni varyantları sonrasında artan bulaşıcılığıyla birlikte Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirlerin alınması gerekmiş ve 13 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba gününden itibaren iki haftalık kısmi kapanma sürecine girilmiştir. Gelinen aşamada temel usul ve esasları 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelge ile belirlenen kısmi kapanma tedbirleri sonrasında salgının artış hızının önce yavaşladığı, akabinde durduğu, son günlerde ise bir düşüş eğilimine girdiği görülmektedir. Bu çerçevede 26.04.2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda; hali hazırda uygulanmakta olan kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek tam kapanma dönemine geçilecektir. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacak şekilde tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilmektedir” dedi.

İHTİYAÇLAR KARŞILANACAK!

Mahalle sakinlerinin Cuma günleri camiye Cuma Namazının kılınıp kılınmayacağını sorması üzerine, “Camiler her gün açık olacak ve her gün 5 vakit namazlarınızı icra edebilirsiniz, lakin evinize en yakı camilerde bu uygulamayı yapabilirsiniz. Araçla cami camii dolaşmak olmayacak, yanlış anlaşılma olmasın, Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni güzergâhı ile sınırlı olmak kaydıyla Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar, Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, hekimler ve veteriner hekimler, Zorunlu sağlık randevusu olanlar İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar, Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar muaf olurken bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla(engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecekler. Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. Bu durumda insanların en mağduriyetini en az seviyeye getirmek planlanmıştır” dedi. Divanlı Mahallesi Muhtarı Muhtar Atilla Erimhan ve Mahalle temsilcileri Vali Ömer Faruk Coşkun’a ziyaretten dolayı teşekkür etti. (HABER-FOTO: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92

banner79

banner136

banner94