Türk Ocakları “Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı”Mı Yeşillendirdi

Türk Ocakları Şubesi olarak, geçen yıl Türk ocakları genel merkezi ile orman genel müdürlüğü arasında yapılmış olan protokol gereğince, diğer birçok ilde olduğu gibi ilimiz Kahramanmaraş’ta da Millî Mücade’nin 100. yılı anısına (23 Nisan 1920 – 23 Nisan 2020) bir hatıra ormanı gerçekleştirilmesi planlanmış olduğu hâlde, Covid 19 salgın kısıtlamaları sebebiyle bu yıla ertelenmişti. Genel Merkez ile Şube arasındaki mutabakat doğrultusunda adının, ilimizin yetiştirdiği millî şairlerimizden Abdurrahim Karakoç’a atfen, “Aburrhahim Karakoç Hatıra Ormanı” olarak belirlenmesine karar verilmişti.

Türk Ocakları “Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı”Mı Yeşillendirdi

Kahramanmaraş Türk Ocağı başkanı Av. Kemal Yavuz Bey başkanlığında yapılan Yönetim Kurulu toplantısında bu işin takip görevi Emekli Orman Bölge Müdürü ve Ocağın Hars Heyeti Üyesi Halil İbrahim Yalçın Bey’e tevdi edildi. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ile yapılan işbirliği ve protokolle Kahramanmaraş- Gaziantep yolu üzerinde, Çınarlı Köyü sınırları içindeki Orman arazisinde önceleri 30 dekar, daha sonra diğer kurumların da fidanı dikim sahası istemeleri sonucu onlara da yer tahsisi yapıldığından, Türk Ocağı Kahramanmaraş Şubesine 10 dekarlık bir alan tahsis edildi.

Halil İbrahim Yalçın Bey’in yoğun gayretleri sonucunda, Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı dikim sahası önce sürdürüldü, akabinde planlı fidan dikimi için gerekli ölçümler yapıldı. Bu çalışmalarda Halil İbrahim Bey’in yanı sıra MHP İl Sekreteri ve Ocağın Danışma Kurulu üyesi Mehmet Gözalıcı, Kahramanmaraş esnaflarından Fahri Kalaycı, Gençlik Kolları Başkanı Av. Hakan Sarı ile küçük kardeşi ve Ramazan Hurç ön çalışmalar yaparak sahayı fidan dikimine hazır hâle getirdiler.

Ocak Başkanı Av. Kemal Yavuz ve Yönetim Kurulunun kararı ile Hars Heyeti teknik ekibin gayretleri, Ocak Muhasibi Kadir Can Şentürk’ün çalışmaları sonucu fidan dikim günü olarak 28 Mart 2021 Pazar günü saat 12.00 olarak belirlendi.

FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Türk Ocağı Kahramanmaraş Şubesi Üyeleri ve gönüldaşları ayni gün, eş ve çocukları, kız-kızan, kadın-erkek hep beraber bir şölen havasında Çınarlı Köyü fidan dikim sahasında toplanıldı.

Orman Bölge Müdürlüğünü temsilen İşletme Şefi Cengiz İnce bey kendi personeli ve Orman deposu elemanlarıyla birlikte hazır bulundu. Ayrıca Çınarlı köyü Muhtarı Mahmut Elbudak ve komşu Sivricehöyük Muhtarı Veli Ertürk ile Ali Oruçar Fidan dikim alanını ziyaret edip hayırlı olsun dileklerini ilettiler, hatıra dikimi yaptılar. Fidan dikim bilgilendirilmesi yapıldıktan sonra bütün ekip ellerine kürek, kazma, çapa ve dikilecek olan her cinsten fidanları alarak sahaya dağıldılar.

Destek için gelenlerden Suriye Türkmen Derneği Başkanı Fehemeddin Bayırlı ve arkadaşları dâhil, Türk Ocağı Eski Başkanı Dr. Abdullah Tekinşen ve muhterem eşi, Danışma Kurulu üyesi Süruri Kaya Ağabey, Hars Heyeti Başkanı Prof. Dr. İbrahim Solak ve kıymetli mahdumu Metehan ile yeğeni Çağatay, Kahramanmaraş Final Okulları Yöneticisi İbrahim Gülsu, Muhasebeci İbrahim İmalı ile eşi ve kızı, Yön. Kurulu üyesi ve Kahramanmaraş Ziraat Müh. Odası Bşk. Doç. Dr. Ziya Dumlupınar ile mahdumları Mehmet ve Kürşad, Ocağın emektarlarından eski Hars Heyeti BAŞKANI Dr. Mustafa Kök ile Musiki Öğretmeni olan oğlu A. Turhan bey, Hars Heyeti üyesi Doç.Dr.İzzet Sargın, Gençlik Kurulu Bşk.Av. Hakan Sarı, Danışma Kurulu üyeleri E. Ögretmen Mehnet Gözalıcı ile Esnaf Fahri Kalaycı ve kardeşi Ahmet bey, Eski Şube Başkanlarından ve Orman İşletmesi Şube Müdürlerinden merhum Ömer Tekerek beyin oğlu, aynı zamanda Danışma Kurulu üyesi Celâl Tekerek ve daha isimlerini sayamadığımız nice kadın erkek, genç ve çocukların katılımı sayesinde adeta bir şölen havası içinde fidan dikimi gerçekleştirildi.

Ocak Yön Kurulu Muhasip Üyesi Kadir Can Şentürk eşi ve eşinin bayan arkadaşı ile birlikte Hamdullah Subhi Tanrıöver, Ülkücü Şehit Fırat Çakıroğlu ve benzeri sembol olmuş kişilerin adlarını yüksek sesle söyleyerek onlar adına da fidan dikimi yaptılar. Sahanın her tarafı karınca gibi çalışan Türk Ocaklı gönüllülerle dopdoluydu.

Diğer yandan Kahramanmaraş Türk Ocağı Başkanı Kemal Yavuz hem fidan dikimi yaptı, hem de Abdurrahim Karakoç ailesi adına gelen Emekli Öğretmen ve Gazeteci Oğuz Karakoç’a mülakat verdi, Türk Ocaklarının kuruluş misyonundan heyecanla bahsetti, ayrıca şairler ailesi Karakoçlar ile millî şairimiz Abdurrahim Karakoç’u anlattı.

Kahramanmaraş Türk Ocaklıları ve Gönüllüleri tabiat sevdalısı fedakâr, vefakâr bu gönüllü insanlar; toprağı fıstık çamı, sedir/kamalak, mazı, badem, armut, at elması, iğde, sumak ekşisi, erguvan, çınar ve dut ağaçları fidanlarını toprakla buluşturdular. Ummandan katre misali ecdatlarına yaraşır şekilde hasbî bir çalışmanın ilk numunesini toprağa ektiler. Bu ağaçlar yetişip yaşadığı, ondan istifade eden kurtlar, kuşlar ve nev’i beşer faydalandığı müddetce Kahramanmaraş Türk Ocağı Abdurrahim Karakoç Hatıra Ormanı nezdinde bütün Türk Ocaklılar yaşayacak, adları bir daha ölümsüzleşecektir. (HABER: MUSTAFA KÖMÜ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90