Müsiad’ta Bayrak Değişimi!

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) 4. Olağan Genel Kurulu’nda Serdar Salih Çiçekçi, bayrağı Sami Kervancıoğlu’ndan devralarak MÜSİAD’ın yeni başkanı oldu.

Müsiad’ta Bayrak Değişimi!

Özel bir Otel’de düzenlenen ve oldukça güzel bir atmosfer eşliğinde gerçekleştirilen kongreye; MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın yanı sıra Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kilis Valisi Recep Soytürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir, Cihat Sezal, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, ilçe belediye başkanları, MÜSİAD yöneticileri, iş insanları ve STK temsilcileri katıldı. Saygı duruşu, akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan ve selamlama konuşmalarıyla devam eden kongrede mevcut Başkan Sami Kervancıoğlu, görevi iş insanı Serdar Salih Çiçek’e teslim etti. Aynı zamanda Genç Müsiad Başkanı Fatih Aygün’de bayrağı Samet Beşen’e devretti.

"ENFLASYON İKTİSADİ BİR FAKTÖRDÜR"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, global salgının getirdiği ekonomik kriz nedeniyle ülke ekonomisinin zor bir dönemeçten geçtiğini bildirdi. Kahramanmaraş'ta bir otelde düzenlenen MÜSİAD Kahramanmaraş Şubesi 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda konuşan Kaan, Kahramanmaraş'ın doğal kaynakları, stratejik konumu, ticaret ağları üzerinde olması, değerleri ve nüfusu ile geniş potansiyele sahip bir şehir olduğunu söyledi.

MÜSİAD'ın Türkiye'nin kalkınması amacıyla çeşitli projelere imza attığını dile getiren Kaan, "MÜSİAD, ülkemizin gerek ekonomik, gerekse sosyal açıdan kılcal damarlarına kadar nüfus etmiş ve en ince saha bilgisine dahi hakim olmanın verdiği güçle ilerlemektedir." dedi.

MARAŞ DEMEK MİLLİ SERMAYE DEMEKTİR”

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “MÜSİAD bu memleket için dertlenen ve gerek yurt içinde, gerek yurt dışında eşine nadir rastlanır bir saha derinliğine sahip bir sermaye üssü ve çok büyük bir ailedir. Her ölçek büyüklüğüne haiz işletmenin kendini evinde hissedeceği, hem kendi hem de memleketi adına, bir şeyler yapabileceği hizmet ve sektör skalası oldukça geniş bir platformdur. Şimdi ise tazelenen ve yeni dünya sistemine adapte olan yapısıyla bugünün değil, yarının stratejik unsurlarını ve kalemlerini 2018 yılında görüp tasarlayan ve onları kendi komite yapılarının ismi yapan bir proje üssüdür. Bizim için Maraş demek üretim demektir. Maraş demek milli sermaye demektir. Bugün dünya neyi konuşuyor: Kendi kendine yetebilen ve bilhassa gıda ve tarımda tohumdan sofraya kadar kendi üretimi ile dışa bağımlı olmadan yaşayabilen ülkelerin gelecekte güç unsuru olacağını. Bugün dünya kıtlığı ve tarımı konuşuyor. Maraş demek tarım demektir. Bugün tarımda katma değeri yüksek ve menşei ürünlerin global pazarlarda ne kadar büyük bir rekabet gücü sağladığını söylüyor: Maraş demek üzüm, elma, zeytin, dut, antepfıstığı, yerfıstığı, dondurma demektir.

“KAHRAMANMARAŞ ÜRETİM MERKEZİ”

 Maraş sadece tarımı değil tarıma dayalı yan sanayisini de geliştirerek ülkenin üretim merkezlerinden biri olmaktadır. Çayır ve mera zenginliği ile meşhur şehrimiz hayvancılığın her segmentinde adeta ülkeyi besleyen ana arterlerden biridir. Aynı zamanda Maraş demek, tekstil sektörünün lider ilimiz demektir, iplikten, kumaş ve denim üretimine, ülkemizin ve dünya markalarının en önemli tedarikçi firmalarının bulunduğu il demektir. Bugün dünya, kaynak verimliliğini ve doğal kaynakların milli servete olacağı katkıyı konuşuyor. Maraş bir doğal yeraltı kaynak deposudur. Barit madeni. Elbistan’ın Bıçakçılar, Murata ve Nargele köylerinde demir yatakları, Afşin-Elbistan arasında 100 km2lik bir sahada linyit yatakları ve daha nicesi. Maraş’ta Çıkarılan linyit kömürü rezervi 3,5 miyar tondur. Ülkenin en zengin linyit havzasıdır. Göksun ilçesinde zengin mermer yatakları bulunur. Türkiye’nin en zengin çimento toprağı bu bölgededir. Şimdi bize düşen Maraş’ın verimli yapısını ve kaynaklarını üretim üsleri ile çok da yüksek katma değere ulaştırmaktır.

“KAHRAMANMARAŞ İLK DEFA 100 MİLYON DOLAR SINIRINI AŞTI”

 AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Cihat Sezal, konuşmasında şunları söyledi: “Kahramanmaraş 20’ye yakın sektörde yaklaşık 150 bin istihdam sağlayan birçok sanayi kuruluşunu bünyesinde barındıran bir şehirdir. 1980’li yıllardan itibaren hem Kahramanmaraş’ımızın gelişimi hem ülkemizin gelişimi adına gayret gösteren sanayicilerimizi barındıran bir şehir. Uzun zamandır pandemi ile mücadele ediyoruz. Kahramanmaraş geçen yıla göre bu yıl ihracatını yüzde 60 oranında artırarak 117 milyon dolara çıkarmıştır. İlk defa Kahramanmaraş 100 milyon dolar sınırını aşan bir şehir haline gelmiş. Bu artışla Mart ayında Türkiye’deki ilk 10 şehir arasına girmiştir. MÜSİAD dünyanın birçok yerinde temsilcilikleri bulunan bir STK’dır. Bizim şehrimiz özelinde konuşursak önümüzdeki yıllarda Kahramanmaraş’ın dünya genelinde layık olduğu yere gelebilmesi için MÜSİAD’ın merkezde olduğunu düşünüyorum.

“PARLAYAN BİR YILDIZ OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

 Kongrede konuşan çiçeği burnunda Başkan Serdar Salih Çiçekçi, devraldığı sorumluluğun farkında olduğunu ve özverili çalışmalarıyla MÜSİAD için üzerine düşen görevi yapacaklarını söyleyerek, “Bu birlik ve beraberlik ortamı içerisindeki böyle kutsal bir emaneti şahsıma nasip eden rabbime şükrediyorum. Genel kurulumuz vesilesiyle kardeşlik ortamında sizlerle bir arada olmaktan dolayı mutluyum. 1990 yılında Anadolu sermayesini geliştirmeyi hedefleyen ve geleceğin ticaretini inancına uygun imar etmek isteyen bir avuç imanlı ve inançlı ağabeylerimizin gayretleri sonucu bugün itibariyle MÜSİAD 11 bini aşkın üyesiyle 60 binden fazla işletmeyi temsil ederek bir milyon 600 bin kişiden fazla istihdam sağlamakta olan kocaman bir ailedir. Ülkemizin kendi içerisinde bütün bölgesinde etkin ve dünyada saygın bir ülke olması yolunda gayretleri neticesinde yurt içinde 89 irtibat noktasında yurtdışında ise 95 farklı ülkede 225 temsilciğine sahip olarak dünyanın en büyük ve en etkin iş insanları derneği olan MÜSİAD’ımızın içerisinde gerek şehrimizin değerlerini gerek azmimizle parlayan bir yıldız olmayı hedeflediğimizi belirtmek istiyorum.

“DAHA ÇOK ÜRETİP DAHA FAZLA İSTİHDAM DİYORUZ”

Dünya finans piyasalarında ağır çalkantılara rağmen Türkiye ekonomisinin makro göstergelerinin bu olumsuz gelişmelere iyi bir direnç göstermesi, ekonomide son yıllarda bizlere önemli sorumluluklar yüklemektedir. Bu rekabet ortamında bizler faizin kanayan bir yara olduğunu açıkça görmekteyiz. Ekonomimizde faizin etkisini en aza indirecek yâda tamamen ortadan kaldıracak yeni bir sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda dövizi bir yatırım aracı görme algısından uzaklaşılmalı, alternatif yatırım modelleri hayata geçirilmeli ve üretim hedeflenmelidir. ’Paranın gücünü ülkenin üretim gücü belirler’ cümlesinden yola çıkarak Türkiye durmadan yoluna devam ederken bizler MÜSİAD olarak daha çok üretip daha fazla yatırım daha fazla istihdam diyoruz.

“BAŞARI ÇITASINI DAHA YÜKSEKLERE TAŞIYACAĞIZ”

Her geçen gün üretim ve ihracat kapasitesini artırmakta olan Kahramanmaraş ekonomisi İstanbul Sanayi Odası’nın verilerinde ilk bin 26 şirketi ile 2 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaşmıştır. Pandemi şartları ağır olmasına rağmen üretimi durdurmayarak büyüme yönündeki ivmesini sürdüren şehrimiz ekonomisi için gecemizle gündüzümüzle çalışarak hedeflerimizi yüksek tutarak şehrimizin ve ülkemizin başarı çıtasını hep birlikte daha yükseklere taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

“BAYRAĞI EMİN ELLERE DEVREDİYORUM”

Başkanlık görevini Çiçekçi’ye bırakan Sami Kervancıoğlu ise “2 yıllık görev sürem boyunca şahsıma gösterilen teveccühe her zaman layık olmaya çalıştım. Görev tevdi edildiği andan itibaren adalet ve hakkaniyet ile ayrım gözetmeksizin tüm üyelerimizin sorunlarına çözüm bulmaya çalıştım. Bize layık görülen görevin sorumluluklarının her zaman farkında oldum. Üyelerimizin yanında olduğumuzu göstermek için düzenli olarak üyelerimizi iş yerlerinde ziyaret ederek, istişarelerde bulunduk. İnancımıza uygun sosyo-kültürel etkinlikler gerçekleştirip şehrimizi daha iyi tanıtabilmek için birçok ziyaretler gerçekleştirdik. Kadim medeniyetimize ve tarihimize bağlı kalarak, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmak amacıyla şehrimize ekonomisine katkı sağlamak için gece gündüz demeden şahsım ve yönetim kurulumuz ile emek verdik ve vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Kongre; konuşmaların ardından yapılan ödül takdimleri ve toplu aile fotoğrafının ardından son buldu. (HABER: MUSTAFA KÖMÜ)

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90